Vecākas aptaujas

Viena trešdaļa pensionāru nevar samaksāt par ārsta apmeklējumu un viņiem izrakstītajām zālēm

11.06.2014

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā tiks prezentēti socioloģiska pētījuma-aptaujas rezultāti par pensijas vecuma cilvēku iespējām samaksāt par veselības aprūpi, tostarp medikamentiem, medicīniskām procedūrām un izmeklējumiem, kā arī vizītēm pie ārsta.
 

Atbilstoši pētījuma rezultātiem, viena trešā daļa pensijas vecuma cilvēku pēdējo 12 mēnešu laikā nebija devušies pie ārsta, jo nevarēja par to samaksāt. Tikpat daudz senioru pēdējo 12 mēnešu laikā nav lietojuši kādas viņiem izrakstītas zāles tikai tāpēc, ka nav varējuši tās atļauties.

 

15% no pētījuma laikā aptaujātajiem respondentiem apgalvoja, ka ir saskārušies ar situācijām, kad ārsti viņiem nepiedāvā izrakstīt jaunas, efektīvas un dārgas zāles.

 

Tāpat pētījumā tika noskaidrots, ka 14% no aptaujātajiem par medikamentiem palīdzēja samaksāt citi cilvēki. Gadījumā, ja palīdzība netiktu sniegta, tad viena trešdaļa no pensionāriem zāles nevarētu nopirkt, bet divas trešdaļas varētu atļauties tikai daļu no izrakstītajiem medikamentiem.

 

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, laika posmā no 2002. Līdz 2012.gadam pensionāru mājsaimniecību tēriņi par veselības uzturēšanu ir pieauguši no 8% līdz 12%. Veselības uzturēšana ir būtiska pensijas vecuma cilvēkiem, jo, atbilstoši socioloģiskajam pētījumam, 49% aptaujāto pēdējo sešu mēnešu laikā ir bijušas veselības problēmas, kas stipri traucējušas ikdienas aktivitātēm.

 

Socioloģiskais pētījums arī liecina, ka pensionāru izvēli nākamajās Saeimas vēlēšanās lielā mērā ietekmēs politisko spēku nostāja veselības aprūpes samilzušo problēmu risināšanā, kurā pret pensionāriem būs vienlīdzīga attieksme medicīnas pakalpojumu un medikamentu pieejamības nodrošināšanā, samazinot līdzmaksājumus par zālēm un nodrošinot ar jaunām un efektīvām terapijām.

 

medicine.lv

atpakaļ