Vecākas aptaujas

Veselība nav tikai slimību neesamība

13.06.2014

Vakar un šodien Liepājā notiek Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla koordinatoru seminārs "Veselības veicināšana pašvaldībā: ieinteresēt, iesaistīt, iedrošināt". Tā ir iespēja tiem darbiniekiem, kas tieši atbildīgi par veselības veicināšanu savās pašvaldībās, iegūt jaunas zināšanas un dalīties pieredzē ar citu pašvaldību kolēģiem.

 

Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls Latvijā ir dibināts pagājušā gada rudenī ar mērķi būt par veselības veicināšanu atbildīgo koordinatoru platformu gan jaunu zināšanu ieguvē, gan pieredzes apmaiņā. Šis tīkls ir daļa no Pasaules veselības organizācijas starptautiskās kustības, un tajā aicinātas iesaistīties visas 119 Latvijas pašvaldības. Pagaidām šajā tīklā iesaistījušās 27 pašvaldības un četras vēl ir dokumentu noformēšanas stadijā.

 

Sarunā ar "Kurzemes Vārdu" Latvijas Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla koordinatore Solvita Kļaviņa skaidroja, ka galvenā interese pašvaldībām iesaistīties šī tīkla darbībā varētu būt iespēja iegūt sadarbības partneri, lai savā pašvaldībā īstenotu valsts veselības veicināšanas politiku un novirzītu veselības veicināšanas pasākumus līdz iedzīvotājiem, kā arī iegūt metodisko atbalstu un arī jaunas idejas no citiem tīkla partneriem. "Jo ne vienmēr velosipēds ir jāizdomā no jauna," – tā, līdzībās runājot, S. Kļaviņa sacīja par tām iespējām un pieredzi, ko pašvaldības varētu kā labo praksi veselīga dzīvesveida veicināšanā pārņemt cita no citas.

 

Pirmajā semināra dienā dalībnieki noklausījās dažādu veselības veicināšanas jomā strādājošu speciālistu stāstījumu. Ievadot semināru, Veselības ministrijas Starpnozaru sadarbības nodaļas vadītāja Inga Birzniece sacīja: "Veselība nav tikai slimību neesamība, tas ir veselīgs dzīvesveids un daudz kas cits ar to saistītais."

 

Stāstot par pašvaldībām, kas iesaistījušās Nacionālā veselīgo pašvaldību tīkla aktivitātēs, S. Kļaviņa, sacīja, ka ne visur līdzīgi kā Liepājas pašvaldībā ir atsevišķa daļa un speciālisti, kas atbild par veselības nozari. Citur tie ir gan pašvaldību vadītāji paši, gan sociālie darbinieki un citi. "Taču, iesaistoties šajā tīklā, mums ir konkrēta prasība: lai līdztekus atbildīgajai personai, kas koordinē šo jomu, būtu arī politiski atbildīga persona no pašvaldības, kas būtu kā lobijs veselības veicināšanas pasākumu ieviešanai," sacīja S. Kļaviņa. 

 

Savukārt semināra otrā diena ir veltīta tam, lai iepazītos ar Liepājas pašvaldības pieredzi veselības veicināšanā. Semināra dalībnieku rīts šodien sākās ar rīta vingrošanu treneres Zitas Valkas vadībā un tālāk sekoja iepazīšanās ar dažādajām nevalstiskajām organizācijām, kas nodarbojas ar iedzīvotāju veselības veicināšanu, Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkta darbu, ģimeņu centru "Liepa", Neredzīgo biedrības aktivitātēm veselības veicināšanā, "Lauku sētu pilsētā" u. c. Pirmās dienas vakarā semināra dalībnieki paspēja piedalīties nūjošanas pārgājienā un noskatīties ielu vingrotāju paraugdemonstrējumus. 

 

 

atpakaļ