Latvijas iedzīvotājiem pieejams unikāls pretvēža medikaments

17.06.2014

Melanoma tiek uzskatīta par vienu no bīstamākajiem vēža veidiem, kas ļoti strauji attīstās. Visvairāk melanomas riskam ir pakļauti tieši gados jauni cilvēki no 15 līdz 29 gadiem.

Galvenie melanomas un ādas vēža rašanās iemesli – ultravioletais starojums un mehāniskā iedarbība (traumas, berze). Iedegums, kuru daudzi uzskata par neatņemamu sava izskata sastāvdaļu, patiesībā var būt ne tikai bīstams, bet arī nāvējošs. Liels saslimšanas risks ir cilvēkiem ar gaišu ādu un matiem, kā arī tiem, kuriem ģimenes vēsturē ir bijuši saslimšanas gadījumi ar ādas vēzi. Kā rāda pēdējie Brauna universitātes pētījumu rezultāti, melanomas risks īpaši palielinās tiem cilvēkiem, kas jaunībā vairākkārt ir guvuši saules apdegumus. Protams, var mierināt sevi ar domu, ka “ar mani nekas tāds nenotiks”, taču statistikas dati ir nepielūdzami – Latvijā saslimstība ar ādas vēzi strauji palielinās ar katru gadu.

Neskatoties uz to, ka melanoma ir viena no agresīvākajām vēža formām, to ir iespējams veiksmīgi ārstēt, laicīgi konstatējot problēmu un vēršoties pie ārstiem. Speciālisti iesaka pievērst uzmanību sekojošām pazīmēm: dzimumzīmes asimetrijai; nevienmērīgām, robainām malām; daudzkrāsainām dzimumzīmēm; tādām dzimumzīmēm, kuras diametrā ir lielākas par 6 mm (lielākas par zīmuļa galu); asiņošanai, krevelei uz dzimumzīmes.

Runājot par melanomas ārstēšanu, jāsaka, ka Latvijas iedzīvotājiem ir paveicies, jo mūsu valstī ir pieejama unikālā vēža ārstēšanas metode – viroterapija.

Tā ir perspektīvā onkoloģijas nozare, kurai pievērsušies zinātnieki daudzās pasaulēs valstīs. Taču, kamēr citur notiek klīniskie pētījumi un viroterapijas zāles vēl ir tikai izstrādes procesā, Latvijas iedzīvotāji jau tagad var baudīt viroterapijas priekšrocības. Pateicoties cītīgam Latvijas zinātnieku darbam 50 gadu garumā, Latvijā ir reģistrēts pasaulē vienīgais pretvēža medikaments Rigvir, kas satur ģenētiski nemodificētu, nepatogēnu vīrusu ar pretaudzēja un imūnmodulējošām īpašībām. Svarīgi atzīmēt, ka zinātnieki, veicot Rigvir vīrusa izpēti vēl padomju laikos, veica vīrusa adaptāciju (pieradināšanu) tieši ādas melanomas audos, jo šī audzēja šūnas ir nejutīgas pret staru un ķīmijterapiju. Izņemot melanomu, Rigvir ir efektīvs arī pret sekojošiem vēža veidiem: aizkuņģa dziedzera, plaušu, kuņģa, taisnās un resnās zarnas, dzemdes, prostatas, nieres, urīnpūšļa vēzis, kā arī pret vairākiem sarkomu veidiem: limfosarkoma, rabdomiosarkoma, angiosarkoma, retikulosarkoma.

Viroterapija ir moderna, efektīva un saudzējoša terapija, kurai praktiski nav blakusefektu.

Rigvir lietošanas laikā retos gadījumos var būt novērojama paaugstināta temperatūra, nogurums un sāpes audzēja rajonā. Viroterapiju pielieto pēc operācijas – metastāžu un recidīvu profilaksei, kā arī, pie atbilstoša imūnstatusa, ir pamatota viroterapijas pielietošana pirms operācijas, lai ierobežotu metastazēšanos. Viroterapijas pielietošanas veids – intramuskulārās injekcijas, līdz ar to ārstēšanās process var norisināties ambulatori, bez nepieciešamības ilgstoši uzturēties slimnīcā. Pilns viroterapijas ārstēšanās kurss var ilgt līdz 3 gadiem, kursa laikā pacients saņem aptuveni 20-30 medikamenta devas (vidēji), taču, balstoties uz terapijas rezultātiem, ārsti var noteikt korekcijas ārstēšanās shēmā.

Kopš 2004. gada Rigvir zāles ir reģistrētas LR Valsts Zāļu aģentūrā un palīdz cīnīties ar vēzi onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā un citās valstīs. Taču jāpiebilst, ka Latvijas melanomas pacientiem šajā ziņā ir viena būtiskā priekšrocība – viņi var saņemt viroterapijas medikamentu Rigvir par brīvu, jo kopš 2011. gada Rigvir zāles ir iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā pacientiem ar diagnozi ādas melanoma.

Kontaktinformācija:

Teātra iela 9, Rīga, Latvija, LV-1050