Vecākas aptaujas

Latvieši nerūpējas par savu garīgo veselību, sekas – izdegšana

23.09.2019

Latviskajā un Rietumeiropas kultūrā un izglītības sistēmā  diemžēl nav tradīciju un līdz ar to arī cilvēkiem trūkst prasmju rūpēties par savu garīgo veselību — par uzmanības pārvaldīšanu, attīstīšanu, kā arī par emocionālo inteliģenci, stresa un izdegšanas profilaksi un novēršanu, portālam “Veselam.lv” pastāsta psihologs Ansis Jurģis Stabiņģis.

“Var teikt, ka tieši šo zināšanu un prasmju trūkums — neprasme pārvaldīt pašiem savu uzmanību — arī ir galvenais iemesls gan nogurumam, gan stresam, turklāt — ilgstoši neko nedarot ar stresu un nogurumu, cilvēks nonāk izdegšanas stāvoklī,” viņš atzīmēja.

Stabiņģis norādīja, ka šis process darbojas kā apburtais loks — tas pats sevi uztur — kad esam noguruši vai stresā, ir vēl grūtāk pārvaldīt savu uzmanību: mēs kļūstam izklaidīgi, emocionāli, pavirši, neuzmanīgi — līdz ar to situācija tikai pasliktinās.

Ātrā palīdzība ir atpūta, un tā darbojas savā ierobežotajā apjomā, tomēr nerisinot problēmu saknē, tā drīz vien atgriezīsies, tāpēc fundamentāls risinājums būtu sistemātiski uzmanības treniņi — apzinātības prakse.

“No uzmanības perspektīvas ātrā palīdzība būtu pievērsties tam, kas ir aktuāls tieši šobrīd, darīt vienu lietu vienā reizē un neturēt vēl citas septiņas prātā, atgādināt sev par to, ka viss nekad netiks padarīts, un ka šobrīd es varu izdarīt šo — un, kas ir izdarīts, tas ir pabeigts — uzticēties dzīvei un tam, kā tā plūst, pilnībā piedaloties, bet saprotot, ka dzīvi kontrolēt nav iespējams un nav arī nepieciešams,” rezumēja Stabiņģis.

LA.lv

 

atpakaļ