Vecākas aptaujas

Prostata – vīrieša otrā sirds

15.01.2016

Prostata jeb priekšdziedzeris ir galvenais orgāns, kas nosaka vīrieša sūtību. Tālab ļoti būtiski, lai tas vienmēr būtu vesels un spētu pildīt tam paredzētās funkcijas. Taču ir ne mazums stiprā dzimuma pārstāvju, kuriem tieši priekšdziedzeris sagādā dažādas problēmas. Ne velti vīrieši pēc 45 gadu vecuma tiek regulāri aicināti nodot analīzes un noteikt prostatas specifisko antigēnu, kā arī reizi gadā apmeklēt urologu.

 

Palielināšanās nav nekāds retums

 

“Prostata ir ļoti svarīgs orgāns vīriešiem, un tā galvenie uzdevumi ir nodrošināt pilnvērtīgu vīrieša dzimumfunkciju un reproduktivitāti,” akcentē Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas urologs Pēteris Vaganovs. “Galvenais priekšdziedzera produkts ir tā sauktais prostatas sekrēts, kurš piedalās sēklas veidošanā, lai vīrietis varētu laist pasaulē pēcnācējus. Līdz 40–45 gadiem stiprā dzimuma pārstāvji parasti par savu priekšdziedzeri var nesatraukties, jo lielākoties tas funkcionē labi. Taču vēlākos gados, kad var uzskatīt, ka tas savu funkciju lielākoties jau izpildījis, var sākties dažādi traucējumi un problēmas. Viena no tām ir labdabīga prostatas hiperplāzija (LPH) jeb tās palielināšanās apjomā. Tautas valodā to sauc par adenomu.”

 

Prostata ar gadiem pieaug un palielinās nozīmīgai daļai vīriešu, un tikai retais par to nesūdzas, turpina Pēteris Vaganovs. Iemeslu, kāpēc tā dažiem palielinās, bet citi līdz sirmam vecumam neko nemana, neviens īsti nezina.

 

Labdabīgas prostatas hiperplāzijas simptomi visbiežāk piesakās 40–45 gadu vecumā, savukārt, sasniedzot 60–70 gadus, praktiski katram vīrietim vairāk vai mazāk jau ir šo simptomu izpausmes.

 

Prostatas anatomiskais novietojums ir tieši zem urīnpūšļa, un tā aptver urīna izvadkanālu. Tai palielinoties, tiek nospiests urīna izvadkanāls un var rasties urinēšanas traucējumi, proti, var būt vājāka urīna strūkla, biežāka urinēšana, vīrietim pat jāceļas naktī. Uzsākot urinēšanu, vīrietim nākas sasprindzināties, tāpat var būt sajūta, ka urīnpūslis nav pilnībā iztukšojies. Apgrūtinātas urīna izvades dēļ sāk bojāties urīnpūslis, var tikt traucēta arī nieru funkcija, kas jau nopietni apdraud vīrieša veselību.

 

Nereti vīriešiem rodas jautājums – ko viņi var darīt, lai ar gadiem prostata nepalielinātos. Ja vīrietis ir vesels un viņam nav minēto simptomu, kas apgrūtina urinēšanu, īsti neko pasākt nevajag, skaidro urologs. Vēl jo tālab, ka daudziem vīriešiem, lai arī prostata ir palielināta, tas netraucē urinēt. Taču mūsdienās ir pieejami dažādi preparāti, kas var samazināt prostatu, tāpat tos var lietot profilaktiski, lai prostata nepalielinātos. Pēc Vaganova domām, medikamentozai ārstēšanai ir blakusefekti, tāpēc speciāli lietot zāles, ja vīrietim nav īpašu sūdzību, nebūtu prātīgi. Citu profilakses veidu nav, un nav pierādīts arī tas, ka prostata nepalielināsies, ja, kā uzskata daži vīrieši, viņi centīsies vairāk apmeklēt tualeti vai biežāk dzīvos dzimumdzīvi. Vienīgais, ko ārsti rekomendē, ir veselīgs dzīvesveids, tā ka viens no cēloņiem, kāpēc prostata var palielināties, ir vispārējs skābekļa trūkums audos, tajā skaitā arī priekšdziedzerī.

 

Pieskaroties televīzijā vai medijos reklamētajiem bezrecepšu medikamentiem vai uztura bagātinātājiem, kas it kā mazinot LPH simptomus, dakteris Vaganovs uzsver, ka šo zāļu efektivitāte nav pierādīta. Tie ir dabas preparāti, un tiem nav blakusefektu, līdz ar to arī efekts ir apšaubāms. “Nav neviena pētījuma, kas pierādītu šo bezrecepšu medikamentu pārākumu par to, ja pacientam dod tā saukto placebo jeb tukšu kapsulu un iegalvo, ka iekšā ir zāles,” turpina speciālists. “Līdz ar to, ja mēs no ārstu viedokļa runājam par nopietnu LPH un ar to saistītiem simptomiem, visi šie medikamenti diemžēl ir neefektīvi un nereti maldina pacientus. Viņi domā, ja dzers šos reklamētos preparātus, ar prostatu viss būs kārtībā. Protams, tas nav tik bīstami situācijās, ja pacients lieto šos preparātus, bet viņam nekļūst labāk, viņš tomēr atnāk pie urologa, kurš nozīmēs adekvātu ārstēšanu – izrakstīs recepšu medikamentus, kas uzlabo urinēšanu, samazina prostatu un neļauj tai augt. Bet, ja pacients, kuram ir kādas sūdzības par prostatu, lieto tikai šos bezrecepšu preparātus un laikus nevēršas pie ārsta, tas problēmu var tikai padziļināt. Tādā veidā var palaist garām nopietnu saslimšanu, kuru, savlaikus atklājot, būtu varēts veiksmīgi izārstēt.”

 

la.lv

atpakaļ