Vecākas aptaujas

Kā atpazīt obsesīvi kompulsīvus traucējumus

11.05.2016

Obsesīvi kompulsīvi traucējumi (OKT) – psihiski traucējumi, ko raksturo uzmācīgas idejas un darbības, kas traucē ikdienas dzīvi. Traucējumi saistīti ar ģenētisko faktoru un arī ar ķīmisko nestabilitāti smadzenēs. OKT skar 1% -2% no bērniem un pusaudžiem, bieži parādās vecumā no 7 līdz 12 gadiem, bet dažreiz tos pat nepamana, jo īpaši, ja bērni slēpt savus simptomus vai vecāki nezina, kam jāpievērš uzmanība. Ja domājat, ka jūsu bērns var ciest no OKT, pārejiet uz Nr. 1. Ir metodes, kā atpazīt OKT pat maziem bērniem.

 

Pirmā daļa. Obsesīvi kompulsīvo traucējumu atpazīšana

 

1. Pievērsiet uzmanību bailēm no netīrības. Dažiem bērniem ar OKT piemīt uzmācīgas idejas par tīrību, bailes inficēties ar dažādām slimībām. Viņiem var būt nepatīkami cieši kontakti ar citiem cilvēkiem, viņi izvairīsies no pārtikas produktiem, citām lietām vai vietām, kas, viņuprāt, var būt netīri. Šo apsēstību var būt grūti pamanīt, bet ir jābūt uzmanīgiem, lai nepalaistu garām obsesīvi-kompulsīvos traucējumus, kas var rasties apsēstības ar tīrību rezultātā:

 

• Bērns var izvairīties no noteiktām vietām (piemēram, sabiedriskās tualetes) vai situācijas (piemēram, masu pasākumiem), tāpēc, ka baidās no netīrības, piesārņojuma.

 

• Bērnam var būt dīvaini paradumi – piemēram, ēd vienu un to pašu ēdienu, jo tas, pēc viņa domām, nav piesārņots.

 

• Bērns var uzspiest jums un citiem ģimenes locekļiem noteiktas darbības, kas saistītas ar tīrības nodrošināšanu, lai nodrošinātu pilnīgu sterilitāti.

 

• Bērns var veikt darbības, kas savā ziņā ir pretrunā ar apsēstību ar tīrību. Piemēram, atsakās peldēties, baidoties no inficēšanās.

 

2. Pamaniet pārmērīgu tieksmi ievērot simetriju, kārtību un precizitāti. Dažiem bērniem ar OKT attīstītās uzmācīgas idejas par simetriju un kārtību; tās pieprasa, lai process būtu pareizs un lietas tiktu sakārtotas pareizi.

 

Rezultāts:

 

• Bērns var lietot ļoti precīzus lietu organizēšanas veidus; darīt to rituāla veidā.

• Bērns var stipri satraukties, ja lietas nav sakārtoti pareizi; krist panikā vai domāt, ka tāpēc atgadīsies kas šausmīgs.

• Bērnam var būt grūtības koncentrēties skolā vai uz citām lietām, jo viņu nodarbina domas, kas jums šķiet nenozīmīgas.

 

3. Vērojiet, vai parādās bailes nejauši nodarīt kaitējumu. Bērni ar OKT var būt apsēsti ar bailēm nejauši nodarīt kaitējumu sev vai citiem. Šī apsēstība var izpausties dažādās kompulsīvās darbībās:

 

• Bērns var sākt pārspīlēti aizsargāt ģimenes locekļus un tuvus draugus.

• Bērns pastāvīgi pārliecinās, ka viss ir kārtībā, pārbauda un vēlreiz pārbauda, vai durvis ir aizslēgtas, elektroierīces ir izslēgtas un nav gāzes noplūdes.

• Bērns var veltīt vairākas stundas dienā rituālām darbībām, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.

 

4. Pievērsiet uzmanību jebkādām bažām par vēlmi nodarīt tīšu kaitējumu. Bērnam ar OKT var būt vardarbīgas domas, un viņš var bažīties par to, ka var nodarīt kaitējumu sev vai citiem apzināti. Viņš var sākt ienīst sevi, vai pieņemt, ka ir slikts cilvēks. Rezultāts:

 

• Bērns var izjust spēcīgu vainas apziņu. Viņš var lūgt piedošanu, dalīties savās domās ar citiem, un meklēt apstiprinājumu, ka viņu mīl.

• Bērns var būt emocionāli iztukšots un aizņemts ar šīm domām. Lai gan trauksme var būt galvenokārt iekšēja, jums ir jābūt uzmanīgiem, lai nepalaistu garām paaugstinātas trauksmes, depresijas vai noguruma pazīmes.

 

5. Meklējiet uzmācīgo domu un darbību ietekmi, sekas. Pat ja jūs nevarat noteikt konkrētas uzmācīgas darbības, jūs varat pamanīt to sekas. Bērni ar OKT var slikti mācīties, jo ir pārāk koncentrējušies uz obsesīvi kompulsīvajām domām. Viņiem var būt nosliece uz perfekcionismu. Turklāt viņi var sociāli izolēties gan tāpēc, ka baidās no piesārņojuma, gan tāpēc, ka baidās nejauši vai apzināti nodarīt kaitējumu citiem bērniem.

 

6. Atklāti parunājiet ar savu bērnu. Bērns var nesaprast savu stāvokli vai kaunēties, tāpēc saruna jāuzsāk jums. Uzdot jautājumus par sava bērna uzvedību noteiktās situācijās un uzmanīgi noklausies atbildi.

 

• Atceries, ka bērns var būt atklāts tikai tad, kad jūtas komfortabli un droši. Mēģināt runāt ar bērnu bez draudēšanas, labestīgā, saprotošā tonī.

 

7. Tiecies ar bērna skolotājiem un draugiem. OKT parasti attīstās skolas vecuma bērniem, tāpēc citu novērojumi būs vērtīgs informācijas avots. Bērnam var rasties dažādas situācijas ārpus mājām, kurās var uzmākties dažādas obsesīvas domas un notikt kompulsīvas darbības.

 

8. Konsultējieties ar ārstu. Ja vērojot uzvedību domājat, ka bērnam var būt OKT, cik ātri vien iespējams vajadzētu meklēt medicīnisko palīdzību, lai noteiktu pareizu diagnozi un izvēlētos ārstēšanu. Negaidiet, līdz viss atrisināsies pats no sevis – situācija var tikai pasliktināties. Ārsts var sniegt pareizo padomu, kā palīdzēt bērnam.

 

Otrā daļa. Izpratne par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem

 

1. Saprast uzmācīgo domu (obsesijas) būtību. Pirmā OKT pazīme – uzmācīgas domas, tāpēc sekojiet uzmanīgi to izpausmēm. Uzmācīgās domas ir noturīgas vai atkārtotas domas, tēli, idejas, kas bieži rodas cilvēka prātā. Šīs domas bieži rodas pret cilvēka gribu, un parasti netiek īstenotas, tāpēc bērns kļūst trauksmains, izklaidīgs, apjucis un šķiet garīgi nestabils.

 

2. Saprast kompulsīvo darbību būtību. Otra OKT pazīme ir darbības, kuras tiek izpildītas atkal un atkal. Kompulsijas – periodiski atkārtojošās darbības vai rituāla uzvedība, kas tiek veiktas, reaģējot uz uzmācīgām domām, lai mazinātu trauksmi. Parasti tās ir vieglāk pamanāmas kā uzmācīgās domas. Dažas darbības ir pat ļoti pamanāmas: bērns var kārtot sakopt savu istabu atkal un atkal; pārbaudīt un vēlreiz pārbaudīt, vai durvis ir aizslēgtas; sakārtot un pārkārtot lietas atkal un atkal. Dažas kompulsīvās darbības nav tik acīmredzamas, piemēram, bērns var pastāvīgi runāt pie sevis vai skaitīt lūgšanas.

 

 

Padomi

* Ja bērnam ir OKT, palīdzība nepieciešama arī jums. Apsveriet iespēju apmeklēt atbalsta grupu, kur jūs varat runāt ar citiem vecākiem par problēmām, kas radušās.

 

* Atcerieties, ka garīgās slimības nedrīkst būt iemesls, lai kaunētos vai samulstu. Nav nekā slikta, ja obsesīvi kompulsīvo traucējumu gadījumā jāmeklē ārsta palīdzība. Ja bērns slimo ar diabētu, epilepsiju vai vēzi, jūs meklētu medicīnisko palīdzību, vai ne? OKT neatšķiras no citām slimībām.

 

Avots: ru.wikihow.com

atpakaļ