Vecākas aptaujas

Tāds kā es! Īpašas rotaļlietas bērniem ar invaliditāti

20.01.2020

Bērni ar invaliditāti ilgu laiku bija izslēgti no viņiem tik nozīmīgas rotaļlietu, karikatūru un stāstu grāmatu kultūras.

Tur visi varoņi vienmēr bija perfekti, veselīgi un nevainojami, bet neviens no mums tāds nav. Par laimi arvien lielāku popularitāti iemanto reālu rotaļlietu ražošana, kur Bārbija var sēdēt arī ratiņkrēslā, lācītim ir dzirdes aparāts un sniegavīram Olafam kājas protēze, raksta ārzemju medijs brightside.me.

Ar šīm rotaļlietām pasaulei tiek parādīts, ka bērni ar invaliditāti ir daļa no sabiedrības, viņi ir tikpat nozīmīgi, skaisti un īpaši.

2015. gada aprīlī Lielbritānijas žurnāliste Rebeka Atkinsone kopā ar simtiem vecāku, kuri audzina bērnus ar invaliditāti, uzsāka kampaņu #ToyLikeMe, izveidoja internetā dažādas vietnes un lapas, kur ikviens varēja dalīties ar savām idejām un attēliem, kā vajadzētu izskatīties rotaļlietām, kas paredzētas bērniem ar invaliditāti.

Kampaņa ātri vien izkausēja interneta lietotāju sirdis un vien divas nedēļas pēc šīs kustības aizsākšanas, kampaņas iniciatoriem izdevās sazināties ar uzņēmumu Lielbritānijā, kas projektē rotaļlietas, izmantojot 3D drukāšanu, un uzņēmums piekrita izveidot jaunu leļļu klāstu.

Tā tapa pirmās rotaļlietas ar invaliditāti. Pēc tam šī ideja iepatikās arī citiem rotaļlietu ražotājiem un kopš tā laika vairāki uzņēmumi ir laiduši klajā rotaļlietas, kuras bērni izvēlas attiecīgi savām veselības problēmām. Starp šīs iniciatīvas piekritējiem un īpašo rotaļlietu ražotājiem arī tādi nozares milži, kā Lego.

Daļa uzņēmumu iet soli tālāk un izveidot precīzas rotaļlietu īpašnieku kopijas, piemēram, ja puikam uz vaiga ir liela, zīmīga dzimumzīme, tāda top arī lāčukam, abus padarot identiskus.

Kampaņas uzvaras gājiens tikai turpinās, šobrīd tās atbalstītāji ir vairāk kā 45 valstīs un #ToyLikeMe misija ir neatgriezeniski mainījusi rotaļlietu nozari, radot cilvēkos empātiju, spēju katrā bērnā saskatīt ko īpašu un arī pašam pieņemt savu individuālo izskatu.

LA.lv
atpakaļ