Vecākas aptaujas

Ja atklāj vēzi, patiešām jānoņem visa krūts pilnībā?

11.11.2019

“Katru reizi, saņemot uzaicinājuma vēstuli uz mamogrāfiju, domāju: “Ja nu man vienā vai abās krūtīs kaut ko atklāj, ja nu jāveic operācija…” Gribu zināt – vai tad, ja atklāj krūts vēzi, patiešām jānoņem visa krūts pilnībā?” jautā Anna no Balviem.

Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centra plastikas ķirurgs Haralds Adovičs: “Mūsdienās visizplatītākā operācija ir saglabājoša, izgriežot tikai pašu ļaundabīgo audzēju un nelielu daļu veselo audu ap to, nevis krūts dziedzera un visu paduses limfmezglu izņemšana kā agrāk.

Tas ir iedrošinājums sievietēm nebaidīties no diagnozes – krūts vēzis, izmantot valsts apmaksāto krūts vēža skrīninga programmu, veikt mamogrāfiskos izmeklējumus un vērsties pēc palīdzības pie ārsta.

Arī tad, ja tomēr nākas veikt mastektomiju jeb krūts noņemšanas operāciju, kuras laikā tiek izņemti visi krūšu dziedzera audi, bet nepieciešamības gadījumā arī paduses limfmezgli, krūts dziedzera apjomu un formu var atjaunot. Mazas krūts rekonstrukciju var veikt vienā piegājienā, krūšu implantu, kas sastāv no silikona apvalka, kurš piepildīts ar fizioloģisku šķīdumu vai silikona gēlu, ievietojot zem krūšu muskuļa.

Liela apjoma krūti nepieciešams pakāpeniski iestiept, ievietojot speciālu espanderu – silikona maisiņu, kuru vairāku mēnešu garumā caur īpašu vārstu pamazām piepilda ar fizioloģisko sāls šķidrumu. Kad vajadzīgais apjoms sasniegts, veic otru operāciju, kuras laikā to aizvieto ar implantu. Sarežģītāks rekonstrukcijas veids ir krūts dziedzera audu aizvietošana ar pašas pacientes audiem no muguras vai vēdera priekšējās sienas.

Krūts dziedzera formas un apjoma atjaunošanu jeb rekonstrukciju var veikt vai nu uzreiz pēc mastektomijas, vai pēc vairākiem mēnešiem un pat gadiem.”

LA.lv
atpakaļ