Ģimenes ārsta apmeklējums daļai iedzīvotāju šogad kļūs dārgāks; samazināsies maksa par speciālistu apmeklējumu

02.01.2020

Šogad samazināti vai palielināti vairāki pacientu līdzmaksājumi, tostarp par ģimenes ārsta apmeklējumu personām līdz 65 gadu vecumam turpmāk jāmaksā divi eiro līdzšinējo 1,42 eiro vietā, savukārt līdzmaksājums par speciālista konsultāciju ir samazināts, paredz valdības atbalstītie grozījumi “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”.

Pamatojot šīs izmaiņas, Veselības ministrijā (VM) norāda, ka līdzšinējais pacienta līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu 1,42 eiro apmērā, kas skaitliski nav “apaļa” summa, veicināja situācijas, kad pacienti norēķinājās ar apaļas summas nominālu, samaksājot, piemēram 1,50 eiro un nepieprasīja vai nesaņēma atlikumu no ģimenes ārsta par pakalpojumu, tādējādi par valsts apmaksātu pakalpojumu faktiski pārmaksājot un maksājot vairāk nekā valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums.

Attiecīgi līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu šai iedzīvotāju grupai tagad būs divu eiro apmērā. VM uzskata, ka tas ievērojami atvieglos naudas plūsmas administrēšanu un mazinās neuzskaitīto maksājumu īpatsvaru.

Savukārt personām virs 65 gadiem līdzmaksājums par ģimenes ārsta apmeklējumu samazināts līdz vienam eiro. Tādējādi ministrija cer atvieglot finansiālo slogu un nodrošināt lielāku pakalpojuma pieejamību pensijas vecumu sasniegušajiem iedzīvotājiem.

Latvijā gan šogad pensionēšanās vecums ir 63 gadi un deviņi mēneši. No 2014.gada 1.janvāra pensionēšanās vecums tiek palielināts par trim mēnešiem ik gadu – līdz 2025.gada 1.janvārī tas būs 65 gadi.

No 1,42 eiro līdz diviem eiro pieaudzis līdzmaksājums par elektrokardiogrāfiskajiem izmeklējumiem, bet no 2,85 eiro līdz trīs eiro – līdzmaksājums par rentgenoloģisko izmeklējumu.

Tikmēr no 4,27 eiro līdz četriem eiro samazinājies līdzmaksājums par speciālista konsultāciju. No ministrijas skaidrotā saprotams, ka starpība, kas speciālistiem radīsies samazinātā līdzmaksājuma dēļ tiks kompensēta, paaugstinot aprūpes epizožu tarifus.

Tieši tādā pat apmērā samazinājušies līdzmaksājumi par neiroelektrofizioloģiskajiem izmeklējumiem, ultrasonogrāfiskajiem izmeklējumiem un citiem pakalpojumiem.

7,11 eiro lielie līdzmaksājumi noapaļoti līdz septiņiem eiro, piemēram, par katru dienu, kas pavadītā dienas stacionārā, saņemot nieru aizstājterapijas, ķīmijterapijas, hematoloģijas, staru terapijas, rehabilitācijas pakalpojumus, kā arī neiroloģisko, iekšķīgo slimību, narkoloģisku vai psihiatrisku saslimšanu un hronisko sāpju ārstēšanu.

Tikmēr 14,23 eiro lielais līdzmaksājums par datortomogrāfisko izmeklējumu turpmāk būs 14 eiro apmērā.

Samazināts arī līdzmaksājums par sēklinieku biopsiju, embrija pārstādīšanu un olnīcas punkcija olšūnu aspirācijai – no 21,34 eiro līdz 21 eiro.

Par kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu turpmāk jāmaksā 28 eiro līdzmaksājums līdzšinējo 28,46 eiro vietā.

Izmaiņas neietekmēs no līdzmaksājumiem atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas.

LA.lv