Vecākas aptaujas

Viņam nav iespējams izdabāt! 20 psiholoģiskas vardarbības pazīmes

26.06.2019

Tev vai taviem tuviniekiem pazīstama psiholoģiskā vardarbība? Commerage.ru psiholoģe Natālija Morgunova palīdzēs tikt skaidrībā par visu.

Psiholoģiskā vardarbība ir ļoti delikāts temats. Fiziskā vardarbība izpaužas uzreiz, bet morālā vardarbība ilgst gadiem un reizēm tās upuris to pat neapzinās un uztver kā pašsaprotamu. Kā saprast, ka laulātais vai draugs ir morāls tirāns?

Psiholoģiskās vardarbības pazīmes

1. Vīrietis vienmēr cenšas parādīt, ka viņš ir galvenais, un tu esi no viņa atkarīga ne tikai finansiāli, bet arī morāli un emocionāli.

2. Viņam nekas tevī nepatīk: tu nepareizi ģērbies, nepareizi krāsojies, tīri māju utt.

3. Laulātais izsakās nicinoši par taviem radiniekiem un draugiem, cenšas ierobežot jūsu tikšanās reizes vai pat vispār tās aizliedz.

4. Pastāvīgi tevi kaitina un izsmej, it īpaši svešu cilvēku klātbūtnē un tie nav nevainīgi jociņi. Tavu nesapratni un aizvainojumu izskaidro ar humora izjūtas trūkumu.

5. Psiholoģiskās vardarbības galvenā pazīme ir pastāvīga pazemošana un apvainojumi jebkāda iemesla dēļ.

6. Morālais tirāns vienmēr liks tev justies vainīgai, pat ja strīda vaininieks bija viņš. Viņš viegli pavērsīs vai iztēlos situāciju tā, lai tu justos vainīga un atvainotos.

7. Viņam nav iespējams izdabāt: zupā būs vai nu pārāk maz vai pārāk daudz sāls utt.

8. Šis cilvēks neprot atbildēt par saviem vārdiem, uzņemties atbildību un pienākumus. Viss, ko viņš saka un apsola, paliek tikai vārdos.

 

Foto: pexels.com

 

9. Ļoti bieži morālie tirāni aizraujas ar alkoholu, smēķēšanu, azartspēlēm un pat narkotikām.

10. Vīrietis cenšas pazemināt tavu pašvērtējumu, dažādi izrāda, ka esi izdarījusi ko sliktu, kaut ko neproti un tāda tu nevienam citam nebūsi vajadzīga.

11. Tavs vīrietis jūtas labi, ka var izgāzt uz tevi savas dusmas. Kad raudi, tas “baro” viņu kā enerģētisko vampīru.

12. Parasti runā paceltā balsī un, ja kaut ko vajag, tad nevis palūdz, bet pieprasa.

13. Psiholoģiskās vardarbības pazīme ir arī tā, ka vīrietis neredz tevī personību, uzskata, ka tev vienkārši jāatrodas viņam blakus un visos iespējamos veidos jākalpo, tas ir tavs uzdevums.

14. Bieži vien vīrs var tev iesist un pēc tam iztēlot par vainīgo – izprovocēji.

15. Morālā tirāna greizsirdībai nav robežu. Tikai tāpēc, ka viņam kaut kas šķitis, viņš var aizvainot tevi mutiski un pat sodīt fiziski vai seksuāli.

16. Tirāns nespēj pieņemt tavus panākumus un vaļaspriekus, jo tu taču bez viņa neko nespēj izdarīt, kur nu vēl būt kādā jomā labāka vai veiksmīgāka.

17. Viņš kategoriski nepieņem tavu viedokli, neļauj paust savas emocijas un domas.

18. Par finansēm ir atbildīgs vīrietis, sieviete nevar ar tām rīkoties vai pieņemt patstāvīgus lēmumus par pirkumiem vai izdevumiem bez viņa piekrišanas.

19. Tirāns vienmēr ar savu izskatu, vārdiem un darbiem rāda, ka viņš šeit ir galvenais, bet tava vieta ir virtuvē.

 

Foto: pexels.com

 

20. Visbiežāk viņš ir garastāvokļa cilvēks. Ja tu mēģini komunicēt, uzminot viņa garastāvokli, tas ir signāls, ka blakus tev ir tirāns.

Ja piedzīvo tādu psiholoģisko vardarbību, nekavējoties jārīkojas. Tādu vīrieti vairs nevar labot, un nav nekādas jēgas. Tev jāpievēršas sev.

Psiholoģiskās vardarbības pārtraukšanas metodes

• Izanalizēt situāciju. Saprotot, ka vīrs ir morāls tirāns, jāsaprot, kāpēc tu viņu izvēlējies. Iemesls ir tevī. Varbūt bērnībā tev bija problēmas savā ģimenē. Piemēram, tēvs bija tāds pats tirāns un fiziski aizskāra māti. Vai varbūt tu viņu agri zaudēji, un, satiekot līdzīgu vīrieti, tev šķiet, ka esi atradusi spēcīgu plecu un atbalstu. Dažām sievietēm patīk ciest. Pēc apvainojumiem vai pazemošanas viņas jūtas aizvainotas, sāk sevi žēlot un piedod sev mazus grēciņus, piemēram, ka daudz ēd un aptaukojas.

 

Foto: pexels.com

 

• Uzņemties atbildību par savu dzīvi. Lai cik rupji tas varbūt izklausītos, bet tu pati esi atbildīga par visu, kas ar tevi notiek. Tāpēc izvēlies: vai nu pārlikt savas problēmas uz tirāna pleciem un pastāvīgi paciest pazemošanu, vai arī dzīvot pilnvērtīgi un pašai atrisināt savas problēmas.

• Mainīt savu domāšanu. Kāpēc nolēmi, ka neesi šajā dzīvē pelnījusi cieņu? Vīrs teica? Ko domā draugi un radinieki? Tu droši vien ieguvi labu izglītību, bet pameti karjeru un veltīji sevi mājsaimniecībai, taču saņem nevis pateicību, bet rupjības. Laiks to izbeigt. Patstāvīgi vai ar psihologa palīdzību paaugstini savu pašcieņu, tā būs vieglāk raudzīties nākotnē.

• Atrast sev kādu nodarbi. Lielākā daļa psiholoģisku vardarbību piedzīvojošu sieviešu ir finansiāli atkarīgas no saviem vīriem. Veltot sevi mājas rūpēm, viņas vai nu pilnībā atteicās no savas karjeras, vai arī izvēlējās vienkāršu darbu, lai vairāk laika atliktu vīram un mājai. Pienācis laiks sameklēt savus diplomus un iegūt labi apmaksātu darbu. Ja nav izglītības vai nav iespējas doties uz darbu, piemēram, ja ir mazs bērns, tad var atrast hobiju: taisīt manikīru, aust segas vai cept kūkas. Iespēju ir daudz, būtu tikai vēlme.

Pēc visu šo posmu paveikšanas nonāksi pie loģiska atrisinājuma – šķiršanās. Kļūstot par neatkarīgu, pašpārliecinātu sievieti, iemācīsies nereaģēt uz vīra uzbrukumiem, un sapratīsi, ka jūs nekas cits nesaista, tu vienkārši biji iepinusies psiholoģiskās vardarbības tīklos.

Neattaisno bailes aiziet no vīra ar bērnu esamību – arī viņiem tā būs labāk. Bērni cieš no vecāku skandāliem. Zēns, kam tas bijis jāredz, tāpat izturēsies pret savu sievu, un meitene meklēs tādu pašu dzīves partneri un cietīs, kā tu. Psiholoģisko vardarbību var uzveikt: vienkārši jāpamet tirāns un jāpievēršas sev.

LA.lv
atpakaļ