Vecākas aptaujas

Slēpta vardarbība attiecībās

05.06.2019

Vardarbība attiecībās ne vienmēr ir acīmredzama. Iespējams, ka partneris neizmanto fizisko spēku, taču viņa apvainojumi jau sen kļuvuši par normu. Tamara Star nosauc 8 slēptas vardarbības pazīmes pārī, no kuras var ciest gan sievietes, gan vīrieši.

Strīdi un salabšana – normāla parādība pārī, bet, ja tie notiek pārāk bieži, ir iemesls aizdomāties. Vardarbība attiecībās ne vienmēr ir acīmredzama, fiziska, kad tevi grūž, saķer, sit.

Tie var būt apvainojumi, iebiedēšana, pazemošana, atskaitīšanās par katru soli, atteikšanās uzklausīt, jūtu ignorēšana, meli, seksuāla uzmākšanās.

Tamara Star, psiholoģe, speciāliste, kas strādā ar vardarbības upuriem ģimenē, bestsellera “How to Survive a Break Up and Come Out Thriving” autore uzskaita 8 slēptas vardarbības pazīmes pārī, no kuras var ciest gan sievietes, gan vīrieši.

 

Foto: pexels.com

 

Apdraudētāki ir cilvēki, kuriem bijusi nelabvēlīga bērnība. Bērni, uz kuriem te kliedza, te apbēra ar atvainošanās dāvanām, kurus iebiedēja, pazemoja, apspieda garīgi un fiziski, padarīja par grēkāzi, izaug bez zināšanām par to, kādas ir normālas mīlošas attiecības.

Ja jūsu bērnība bija pilna ar emocionāliem kāpumiem un kritumiem, kā pieaugušais tu vari uzskatīt šāda veida attiecības par mīlestību. Lūk, kādi signāli norāda par vardarbības izmantošanu attiecībās. Tiem jāpievērš uzmanība, lai savlaicīgi rīkotos.

1. Tu pārāk pievērs uzmanību partnera vajadzībām un vēlmēm, atstājot novārtā savas

Tu staigā uz pirkstgaliem tiešā un pārnestā nozīmē, tikai lai nesarūgtinātu viņu. Iespējams, tāpat uzvedies ar vecākiem, un tagad – neapzināti – mājās un ar draugiem un kolēģiem. Tu dod priekšroku noklusēt, paturēt savu viedokli pie sevis, ar visiem līdzekļiem attaisno slikto izturēšanos pret tevi – “atkal es reaģēju saasināti.” Visas šīs ir pazīmes liecina, ka tu neieklausies savā iekšējā balsī. Ikreiz, kad šaubies – “Vai man būtu par to jājūtas apbēdinātai?” – tu palaid gar ausīm svarīgas lietas, ko saka tava iekšējā balss.

2. Tu gandrīz pārstāj komunicēt ar draugiem

Tev nav laika satikties ar draugiem tik bieži, kā agrāk, jo visu laiku aizņem attiecību skaidrošana ar partneri. Tā vietā, lai kopā izietu un izklaidētos, nedēļas nogali jūs pavadāt nebeidzamos strīdos. Tu sāc justies izolēta – partneris pieprasa, lai tu pievērstu uzmanību tikai viņam. Varbūt tu viņu attaisno un atrodi iemeslus tādai rīcībai. Pakāpeniski upuris zaudē pašpārliecinātību un sāk vainot sevi par visām attiecību problēmām.

3. Tu centies izvairīties no jebkādiem konfliktiem

Tā vietā, lai izteiktu visu, kas sasāpējis, tu klusē, lai saglabātu mieru. Turklāt tu izvairies no konfliktiem jebkurā dzīves jomā ne tikai mājās, bet arī darbā. Varbūt dari to aiz ieraduma vai tāpēc, ka esi pārāk nogurusi un nespēj brīvi izteikt savu viedokli pēc tik daudziem konfliktiem mājās. Aizstāvēt savas intereses ir neiespējamā misija, daudz vieglāk ir pielāgoties nekā uztraukties, ka tava nepaklausība radīs spriedzi attiecībās.

4. Tu neapzinies savas emocijas un vajadzības

Bērni, kuri dzīvo ar sprādzienbīstamiem, nelīdzsvarotiem vecākiem, iemācās nolikt viņus pirmajā vietā un vispirms rūpēties par viņiem. Pieaugušais, kurš uzaudzis tādā ģimenē, pierod būt vecāks saviem vecākiem, un pēc tam – mīļotajam cilvēkam, attaisnot viņus un vainot sevi, ignorēt savas vajadzības un vēlmes, lai tikai izdabātu tuviniekiem.

 

Foto: pexels.com

 

5. Partnera dēļ tu pakļauj sevi briesmām

Tas var būt, piemēram, agresīvi ātrs braukšanas stils. Tu esi nobijusies un dusmojies, bet klusē, lai neizraisītu neapvaldītu dusmu lēkmi.

6. Tu jūti lielu nogurumu

Visu dienu jūties tā, it kā visi spēki būtu izsmelti. Tev arvien grūtāk padodas vienkāršu ikdienas uzdevumu risināšana, kas saistīti ar būtiskajām vajadzībām – tava galva kā ar vati piebāzta un vairs neesi pārliecināta, ka tavas vajadzības ir tik svarīgas. Tu vairs nejūties kā kompetents cilvēks, neuzticies savām zināšanām un pieredzei.

7. Tu nodarbojies ar seksu pret savu gribu

Nevēlies, bet nodarbojies ar seksu – tikai lai saglabātu mieru. Vai šis scenārijs atkārtojas arvien biežāk? Katru reizi, kad dari kaut ko pret savu gribu, tikai lai izvairītos no konflikta, tu nodod sevi.

8. Tu piedod atkal un atkal

Pēdējā laikā jūs vairākas reizes esat sarāvuši attiecības uz visiem laikiem – tikai lai atkal piedotu un solītu mīlēt vienam otru uz mūžu. Tu piedod rupju izturēšanos, dod pēdējo iespēju un tici tukšiem solījumiem, kas nekad nav tikuši izpildīti.

Patiesa mīlestība nozīmē, ka abi partneri ir līdztiesīgi, viņi abi attiecībās dod un ņem līdzvērtīgi. Protams, dažreiz mīļotā cilvēka dēļ mēs darām kaut ko, ko nevēlamies, bet, ja tas kļūst par ieradumu, tā ir slikta zīme. Ja divas veselas personības mīl viena otru, viņas ciena otra robežas, dala vainas slogu, ja lietas noiet greizi, un kopā mēģina rast izeju no situācijas – bez savstarpējiem apvainojumiem un dusmām.

LA.lv
atpakaļ