Plāno palielināt kompensāciju zālēm psihisku un uzvedības traucējumu ārstēšanai

28.02.2019

Veselības ministrija (VM) plāno palielināt valsts kompensācijas apmēru zālēm, kas paredzētas psihisku un uzvedības traucējumu ārstēšanai, liecina šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtībā.

Kā informēja ministrijā, no 1.aprīļa plānots paplašināt diagnožu klāstu, kam tiek nodrošināti valsts kompensējamie medikamenti, kā arī palielināt kompensācijas apmēru vairākām jau iekļautām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā.

VM norādīja, ka patlaban daļai grūtības iegādāties zāles sagādā krīzes laikā samazinātā kompensācija 50% apmērā, kā arī tas, ka diagnoze nav iekļauta zāļu kompensācijas sistēmā.

Vienlaikus, kā pausts grozījumu anotācijā, ministrija saprot, ka savlaicīga un regulāra zāļu lietošana uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, nodrošina pacientiem iespēju iekļauties sabiedrībā, kā arī novērš veselības stāvokļa pasliktināšanos. Šī iemesla dēļ, turpinot veselības nozares reformas, rasta iespēja paplašināt zāļu kompensācijas iespējas pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem.

Grozījumi noteikumos paredz no 1.aprīļa 100% apmērā kompensēt medikamentus tādām diagnozēm kā "Vidēji smaga garīga atpalicība", "Smaga garīga atpalicība" un "Dziļa garīga atpalicība". Šobrīd kompensācija 100% apmērā tiek piemērota tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam. Šis solis, ministrijas ieskatā, būs nozīmīgs atbalsts ģimenēm, kurās dzīvo pacienti ar vidēji smagu, smagu un dziļu garīgu atpalicību.

Savukārt pārējām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā plānots palielināt kompensācijas apmēru līdz 75% līdzšinējo 50% vietā. Tādējādi tiks uzlabota gan zāļu pieejamība, gan pacientu līdzestība ārstēšanā, uzskata ministrijā.

Grozījumu paredz, ka 75% valsts kompensācija būs noteikta tādām diagnozēm kā "Depresīva epizode", "Akūti un transitoriski psihotiski traucējumi" un "Hiperkinētiski traucējumi", kas ietver arī uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu. VM uzskata, ka tas uzlabos ārstēšanas iespējas pacientiem.

Vienlaikus personām, kurām ar tiesas spriedumu noteikta ambulatora ārstēšana, tiks nodrošināta medikamentu kompensācija 100% apmērā pie tādā diagnozēm kā "Personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma vai disfunkcijas dēļ" un "Viegla garīga atpalicība". Šie pacienti, kā norāda VM, ir ar zemu līdzestību un ne vienmēr gatavi par saviem līdzekļiem iegādāties medikamentus, bet viņu ārstēšanas nodrošināšana ir visas sabiedrības interesēs.

Šo pasākumu īstenošanai 2019.gadā nepieciešamais finansējums ir 831 900 eiro, kas tiks izmantots no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes veselības aprūpes reformu īstenošanai.