Vecākas aptaujas

Piejūras slimnīcas Psihiatriskā klīnikā viesojās delegācija no Bergenas

07.10.2012

Piektdien, 5. oktobrī Piejūras slimnīcas klīnikā viesojās delegācija no Bergenas.

Viesi iepazīstināja mūsu speciālistus ar situāciju psihiatrijā Norvēģijā. Kā atzina delegācijas pārstāvji, arvien vairāk cilvēku nepieciešama profesionāla palīdzība garīgās veselības uzlabošanai. Norvēģijā daudz tiek strādāts, lai cilvēki nebaidītos un nekautrētos vērsties pie speciālistiem, lai risinātu savas problēmas. Liels palīgs ir nevalstiskās organizācijas un biedrības, kurās apvienojušies gan pacienti, gan viņu ģimenes locekļi.

„Mums Liepājā šādu nevalstisko organizāciju, kuru darbība būtu vērsta uz garīgi slimu pacienu atbalstu vai interešu aizstāvību nav,” viesus informēja Psihiatriskās klīnikas vadītājs Imants Strolis. „Pieļauju, ka tas lielā mērā saistīts ar nepietiekamiem naudas līdzekļiem, nebaidīšos teikt, nabadzību, kas nereti pavada garīgi slimus pacientus. Invaliditātes pensijas ir mazas.”

Kā pastāstīja norvēģu kolēģi, valsts finansējums psihiatrijai 2010. gadā bija 1,4 miljardi latu, kas ir 3 reizes vairāk kā Latvijas veselības budžets kopā visai nozarei. Neskatoties uz lielo valsts finansējumu nozarei, Norvēģijā garīgās saslimšanas pacienti nav atbrīvoti no līdzmaksājumu veikšanas ārstēšanās procesā, kā tas ir Latvijā.

Arvien lielāku uzmanību Norvēģijā pievērš dažādu atkarību ārstēšanai, īpaši tas attiecināms uz narkotisko vielu lietotājiem. Kā atzina mūsu speciālisti, savulaik pieņemtais lēmums atdalīt narkoloģijas nodaļas no psihiatrijas klīnikām, bija kļūda. Pamazām valstī šī situācija tiek labota, bet Liepājā vēl joprojām pacientus ar dažādām atkarībām ārstē Liepājas reģionālajā slimnīcā.

Viesus interesēja, kā mūsu valstī tiek noteikta piespiedu ārstēšana garīgi slimiem pacientiem.

„Nesen ieviestā sistēma, ka tikai ar tiesas lēmumu var noteikt piespiedu ārstēšanu, manuprāt, ir pareiza. Tā izslēdz iespēju ievietot psihiatrijas klīnikās pacientus savtīgu apsvērumu dēļ. Arī šāds lēmums vairs nav tikai ārstu atbildība,” situāciju Latvijā skaidroja I.Strolis.

Atvadoties norvēģu kolēģi secināja, ka, neskatoties uz lielajām atšķirībām valsts finansējuma ziņā psihiatrijai, ir daudz kopēja garīgās veselības aprūpes organizēšanā abām valstīm.

 

VSIA "Piejūras slimnīca"
sabiedrisko attiecību speciāliste
Dace Gruntmane

atpakaļ