Vecākas aptaujas

Pētījums: Pārāk ilga gulēšana divkārši palielina risku saslimt ar Alcheimera slimību

06.09.2017

Lielākajai daļai cilvēku brīvdienas saistās ar iespēju ilgāk pagulēt. Taču jaunākais pētījums ir atklājis, ka pārāk liels miega daudzums nebūt nav tik veselīgs, kā varētu šķist.

Vairāk nekā 46 miljoni cilvēku visā pasaulē sirgst ar Alcheimera slimību, un tiek prognozēts, ka šis skaitlis trīskāršosies līdz 2050. gadam. Slimības risks palielinās līdz ar vecumu – 1 no 3 senioriem mirst no Alcheimera slimības vai cita demences veida.

Jauns, apjomīgs pētījums atklāj, ka pārāk ilgs miega cikls varētu palielināt risku iegūt šo slimību. Pētījumu vadīja Bostonas Medicīnas Universitātes skolas neiroloģijas profesors Sudha Sešadri, un šī pētījuma rezultāti tikuši publicēti žurnālā "Neurology".

Pētnieki aptaujāja lielu respondentu skaitu vecumā no 30 līdz 62 gadiem, jautājot, cik ilgu laiku viņi parasti pavada guļot. Zinātnieki sekoja līdzi respondentiem 10 gadu garumā, novērojot, kam attīstījusies Alcheimera slimība vai cits demences veids.

Pētnieku komanda atklāja, ka cilvēki, kas regulāri guļ 9 stundas vai vairāk, bija divas reizes biežāk pakļauti šai slimībai, salīdzinot ar tiem, kas parasti guļ mazāk nekā 9 stundas dienā. Pētījums arī parādīja, ka cilvēkiem, kas guļ ilgāk, ir mazāks smadzeņu apjoms.

Pētnieki atklāj, ka nākotnē nepieciešams pētījumos ņemt vērā arī miega kvalitāti – ne tikai tā ilgumu. Jau iepriekš ticis atklāts, ka miega kvalitātei ir saikne ar kognitīvo darbību. Lai arī jaunākajā pētījumā nav iekļautas visas detaļas saistībā ar miegu, tāpat ir radusies skaidrība, ka miegs ir ļoti svarīgs visos vecumos un tas tiešā veidā ietekmē ikdienas darbu veikšanas kvalitāti. Speciālisti norāda, ka tā ir interesanta sfēra, kura tiks daudz pētīta arī turpmāk, cerībā rast ieskatu tajā, kā izvairīties vai ārstēt dažādus demences veidus.

Būtiskākie ieteikumi miega kvalitātes uzlabošanai ir konstanta miega cikla ievērošana (nav ieteicams brīvdienās gulēt ilgāk), pirmsmiega rituālu veikšana katru dienu (tā var būt joga, atslābinoša vanna, tējas dzeršana), alkohola lietošanas samazināšana.

atpakaļ