E-veselības sistēma optimāli varētu sākt strādāt pēc pāris nedēļām

04.01.2018

E-veselības sistēma optimāli varētu sākt strādāt pēc pāris nedēļām, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" atzina Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktores vietniece informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Linda Freimane.

Viņa uzsvēra, ka tiek strādāts pie tā, lai sistēmu padarītu straujāku. Notiek darbs ar aptieku un ārstniecības iestāžu sistēmu izstrādātājiem, lai apzinātu lietas, kas ir optimizējams un uzlabojamas. Atsevišķas jau ir identificētas. Pirmie sistēmas darbības uzlabojumi bijuši jūtami jau trešdien.

Vaicāta, kad varēs teikt, ka sistēma darbojas optimāli, Freimane norādīja: "Mēs skatāmies uz pāris nedēļām".

NVD pārstāve skaidroja, ka liela daļa ārstu darbu ar sistēmu ir sākuši dienā, no kuras par obligātām ieviestas e-receptes un e-darbnespējas lapas. Šis laiks viennozīmīgi ir izcēlis lietas, pie kurām strādāt, viņa norādīja, atzīstot, ka NVD ir žēl par pirmajā darba dienā notikušajām tehniskajām problēmām. "Darbs ir un būs nepārtraukts vēl gana ilgi," viņa norādīja.

Viņa minēja, ka patlaban dienas laikā tiek izrakstītas ap 5000 e-darbnespējas lapas, bet decembrī divu nedēļu laikā to bija 20 000. Jautāta, vai sistēmai ir veikti slodzes testi, viņa atbildēja apstiprinoši, vienlaikus skaidrojot, ka "reālajā dzīvē sistēma uzrāda nedaudz citādākas darbības nekā tas bija slodzes testa laikos".

Vaicāta, kuram būtu jāatbild par to, ka sistēmu nav iespējams izmantot pilnvērtīgi, Freimane skaidroja, ka atbildīgais tās pārzinis ir NVD. Dienests ir šī projekta pārņēmējs un realizētājs, viņa teica, atgādinot, ka reiz tas bija vairāku iestāžu projekts. "Attiecīgi, mēs rūpējamies par to, lai sistēma būtu pieejama [..]," viņa akcentēja.

Freimane arī skaidroja, ka tiek lūkots, kā attīstīt sistēmu vēl vairāk un izmantot mūsdienīgas tehnoloģijas.

Tāpat NVD vadītājas vietniece uzsvēra, ka sistēmas tehnisku problēmu gadījumā aizvien primārs ir pacients, tāpēc receptes šādos gadījumos ārsti drīkst izrakstīt papīra formā.

Jau ziņots, ka no 2018.gada 1.janvāra sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Otrdien problēmas ar sistēmas darbību skārušas vairākas Latvijas medicīnas iestādes, tostarp Ventspils, Jelgavas un citu pilsētu poliklīnikas.

Arī trešdien reģionālo slimnīcu speciālisti novērojuši traucējumus e-veselības sistēmas darbībā, aģentūra LETA uzzināja medicīnas iestādēs. Vairākas galvaspilsētas slimnīcas šī gada pirmajās dienās nav saskārušās ar e-veselības sistēmas darbības traucējumiem, taču Rīgas 1.slimnīcā mediķiem problēmas sagādājusi gandrīz katras elektroniskās receptes izrakstīšana, jo sistēma šīs receptes nemitīgi uzskatījusi par kļūdainām.

Īslaicīgi traucējumi e-veselības sistēmā var turpināties, trešdien sacīja Štālberga, taču NVD strādā pie sistēmas uzturēšanas darbiem.