Vecākas aptaujas

 Datortomogrāfija (DT)

ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa (0,5-5,0mm) šķērsgriezuma attēli,  kurus  analizējot, var iegūt dažādus mērījumus, kā arī rekonstruēt attēlus citās plaknēs, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību.

 

 

DT lieto:

- deguna blakusdobumu izmeklēšanai,

- galvas smadzeņu izmeklēšanai,

- kakla mīksto audu izmeklēšanai,

- asinsvadu izmeklēšanai,

- krūšu kurvja orgānu - plaušu, pleiras, diafragmas, sirds un sirds asinsvadu, krūšu kurvja aortas, plaušu artēriju un vēnu, videnes un plaušu sakņu limfmezglu, barības vada un tīmusa dziedzera, krūšu kurvja veidojošo kaulu izmeklēšanai,

- vēdera dobuma orgānu - virsnieru, nieru, liesas, aizkuņģa dziedzera, zarnu trakta, limfmezglu, iegurņa orgānu, lielo asinsvadu izmeklēšanai,

- mugurkaula, ekstremitāšu un locītavu izmeklēšanai.

 

 

Kā sagatavoties procedūrai?

- DT izmeklējumos bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, tādēļ pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt seruma kreatinīna līmeni. Tā ir analīze, kas liecina par nieru funkcionālo stāvokli, jo vēnā ievadītā kontrastviela no organisma izdalās caur nierēm.

- Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas - rotaslietas u.c.

- Vēlams pirms izmeklējumiem, kuri ir saistīti ar kontrastvielas ievadīšanu vēnā, 2 stundas neēst.

- Uz vēdera dobuma orgānu izmeklēšanu pacientam jāierodas tukšā dūšā. Lai iekontrastētu zarnu traktu pirms procedūras pacientam tiek dota iedzerama kontrastviela 200-400ml, ja izmeklējami arī mazā iegurņa orgāni, pacientam jādzer ap 500ml kontrastvielas 3-4 stundas pirms izmeklējuma.. Kontrastviela nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas. Vēdera un mazā iegurņa orgānu izmeklējumos kontrastviela parasti tiek ievadīta arī vēnā.

 

Kas notiek procedūras laikā?

Izdarot DT, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, kas lēni virzās cauri arkai, kurā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga vai nepatīkama. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz 5-15 sekundēm jāaiztur elpa. Procedūru laiks ir ļoti dažāds (15-30 minūtes) un atkarīgs no tā, kādu ķermeņa daļu izmeklē.


Ja vēnā tiek ievadīta kontrastviela, pacientam var būt siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un neliecina par blakusreakcijām vai alerģiju uz kontrastvielu.

 

Kad izmeklēšana nav ieteicama?

Izmeklēšana nav ieteicama grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku.

Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu, ja pacienta seruma kreatinīna līmenis pārsniedz normu.

 

 

Saskaņā ar Ministru kabineta  noteikumiem Nr.482  „Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā” ārsts nosūtītājs aizpilda nosūtījumu radioloģiskās manipulācijas veikšanai, pamatojot medicīniskās apstarošanas nepieciešamību. Praktizējošais ārsts (radiologs diagnosts) izvērtē ārsta nosūtītāja sniegto medicīniskās apstarošanas pamatojumu un, ja tas ir pietiekams, atļauj veikt medicīnisko apstarošanu. Medicīniskā apstarošana bez attiecīgā pamatojuma ir aizliegta.