VM nākamgad no valsts budžeta papildus lūgs 95 miljonus eiro

04.08.2014

Lai īstenotu Veselības ministrijas (VM) nākamgad plānotās jaunās politikas iniciatīvas, nepieciešami 95 143 000 eiro, un šādu finansējuma pieprasījumu ministrija plāno iesniegt valdībā, aģentūra LETA noskaidroja ministrijā.

Finansiāli apjomīgākā jaunās politikas iniciatīva saistīta ar ārstniecības personu darba samaksas paaugstināšanu, kam plānots prasīt 30,7 miljonus eiro.

Savukārt otra apjomīgākā iniciatīva saistīta ar medikamentu un medicīnas ierīču kompensāciju. VM plāno lūgt 27,4 miljonus eiro, lai palielinātu pacientu skaitu, kuri saņem kompensējamos medikamentus, kā arī atjaunotu iepriekšējo zāļu kompensācijas apjomu diagnozēm, kurām krīzes laikā tas tika samazināts. Tāpat plānots no 75% uz 100% palielināt zāļu kompensāciju hroniska C hepatīta ārstēšanai, no 50% uz 100% - krona slimībai un čūlainam kolītam, kā arī psoriāzei.

Vienlaikus ministrija cer nodrošināt "M saraksta" zāļu kompensāciju 50% apmērā bērniem līdz septiņu gadu vecumam, paplašināt kompensāciju jau esošam diagnozēm ar jaunām zālēm un ierīcēm, kā arī nodrošināt medikamentu apmaksu jaunai diagnozei - transplantēta sirds - un īstenot citus kompensējamo zāļu pieejamības uzlabošanas pasākumus.

Trešā finansiāli apjomīgākā jaunās politikas iniciatīva ir ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu gaidīšanas rindu samazināšana un reģionālās pieejamības uzlabošana, kam paredzēts prasīt 12 miljonus eiro.

Savukārt 10,9 miljoni eiro plānots lūgt pacientu iemaksu un līdzmaksājumu samazināšanai. Saņemot papildu finansējumu, pacienta iemaksas par ārstēšanos stacionārā tiktu samazinātas no 13,52 līdz septiņiem eiro, bet līdzmaksājums no 42,69 līdz 21 eiro. Tāpat tiktu atcelta pacienta iemaksa pie ģimenes ārsta cilvēkiem no 62 gadu vecuma.

Vēl 7,1 miljons tiktu paredzēts veselības aprūpes pakalpojumu tarifu palielināšanai slimnīcās, 3,2 miljoni - stacionāro pakalpojumu apjoma palielināšanai, palielinot plānveida hospitalizāciju apjomu, tai skaitā endoprotezēšanas un sirds un plaušu transplantācijas gadījumā, bet 2,7 miljoni izlietoti rehabilitācijas pakalpojumu apjoma palielināšanai un 702 000 eiro - veselības veicināšanas pasākumiem.

Kā ziņots, jaunās politikas iniciatīvas ministrijām jāiesniedz Finanšu ministrijā un Pārresoru koordinācijas centrā līdz 1.augustam.

LETA