Vecākas aptaujas

VM lūdz papildu laiku, lai stabilizētu finanšu situāciju slimnīcās

03.07.2014

Valdība nolēma dot Veselības ministrijai (VM) papildu laiku, lai stabilizētu finanšu situāciju ministrijas pārraudzībā esošajās kapitālsabiedrībās.

 

Jau vēstīts, ka 2012.gada martā valdība uzdeva ministrijai kā kapitāla daļu turētājai nodrošināt, lai veselības nozares mazajās kapitālsabiedrībās no 2012.gada 31.decembra un vidējās un lielajās kapitālsabiedrībās no 2013.gada 31.decembra tiktu sasniegts bezdeficīta budžets, pozitīva (sabalansēta) naudas plūsma, pozitīvs rentabilitātes rādītājs un likviditātes koeficients būtu ne mazāks par 1,00.

 

VM iepazīstināja valdību ar ziņojumu, kurā norāda, ka vairākas kapitālsabiedrības 2012.gadu ir noslēgušas ar zaudējumiem un minētais uzdevums nav pilnībā sasniedzams, ja netiek palielināts veselības aprūpes budžets. Turklāt kapitālsabiedrību īstenotie optimizācijas un restrukturizācijas pasākumi, kas sākti 2012.gadā, jūtamu ietekmi uz finanšu darbības rezultātiem varētu dot trīs līdz piecu gadu laikā, uzsvērts ziņojumā.

 

"Uzskatām, ka situācijā, kad kapitālsabiedrības sniedz sabiedriski nozīmīgus sociāla rakstura pakalpojumus, vienlaicīgi ar jautājumu par finansiālo slogu valsts budžetam ir jāvērtē arī apstāklis, ka valsts ir galvenais kapitālsabiedrību "klients" un vienlaicīgi arī finansējuma devējs, kurš nevar nodrošināt kapitālsabiedrībām veselības aprūpes pakalpojumu tarifus, kas kompensētu faktiskās pakalpojumu sniegšanas izmaksas," norāda VM.

 

Valdība pieņēma informāciju zināšanai un atbalstīja VM lūgumu pagarināt uzdevuma izpildes termiņu līdz 2017.gada 31.decembrim.

 

Ziņojumā teikts, ka ar zaudējumiem 2012.gadu noslēgušas sešas VM pārraudzībā esošas slimnīcas.

 

Vislielākie tie bijuši Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā - 5 044 053 eiro, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā - 3 531 737 eiro un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā - 1 588 310 eiro. Tāpat šajā sarakstā ir Aknīstes Psihoneiroloģiskā slimnīca ar 286 338 eiro lieliem zaudējumiem, slimnīca "Ģintermuiža" - 279 904 eiro un Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca "Ainaži" - ar 2441 eiro lieliem zaudējumiem.

 

Visu VM pārraudzībā esošo kapitālsabiedrību kopējais darbības rezultāts 2012.gadā bijis negatīvs, tomēr zaudējumu apmērs, salīdzinot ar 2011.gadu, ir samazinājies par 9,4 miljoniem eiro un bijis 10,3 miljoni eiro.

 

Lielos zaudējumus universitātes slimnīcās VM skaidro ar to, ka šajās slimnīcās nonāk pacienti ar smagām veselības problēmām un viņu ārstēšana izmaksā dārgāk nekā citās ārstniecības iestādēs.

 

Tāpat zaudējumus ietekmē infrastruktūras uzturēšanas izdevumu pieaugums, kas saistīts arī ar investīcijām, jo gan infrastruktūras noslodze un nolietojums, gan jauni un rekonstruēti objekti ar augstākām kvalitātes prasībām ir radījuši papildu izdevumus to uzturēšanai, skaidro ministrijas pārstāvji.

 

Tomēr kopējo zaudējumu apmērs ir samazinājies, un to pozitīvi ietekmējis 2012.gadā papildus piešķirtais valsts budžeta finansējums veselības aprūpei, kā arī kapitālsabiedrību veiktie izdevumus ierobežojošie pasākumi, uzsver VM speciālisti. Pozitīvu rezultātu uz kapitālsabiedrību finanšu rādītājiem esot atstājusi arī vienota pamatlīdzekļu nolietojuma normu aprēķināšanas sistēmas ieviešana.

 

Saskaņā ar 2013.gada operatīvo budžeta informāciju visu VM pārraudzībā esošo kapitālsabiedrību zaudējumi deviņos mēnešos sasniedz 5 264 625 eiro, tomēr 2013.gada ceturtajā ceturksnī zaudējumiem bijusi tendence samazināties, ko veicinājusi arī papildu finansējuma piešķiršana nozarei. Šī brīža prognozes liecina, ka 2013.gada beigās kapitālsabiedrību finansiālā situācija būs uzlabojusies, norādīts ziņojumā.

atpakaļ