VM iesniegusi valdībā finansējuma pieprasījumu pacienta iemaksu mazināšanai

22.04.2014

Veselības ministrija (VM) iesniegusi valdībā pieprasījumu pēc papildu finansējuma 13 776 034 eiro apmērā, lai to novirzītu slimnīcām un pacientu iemaksu samazināšanai.

Ja valdība piešķirs papildu finansējumu, no 2014.gada 1.jūlija pensionāriem tiks atceltas pacienta iemaksas pie ģimenes ārsta, kā arī tiks atceltas iemaksas par ģimenes ārsta mājas vizīti personām, kuras vecākas par 80 gadiem, gadījumos, ja gripas epidēmijas laikā tiek slimots ar gripu, vai gadījumos, ja pie šī cilvēka ir izbraukusi neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, bet nav viņu stacionējusi. Šiem mērķiem nepieciešami 1 723 277 eiro.

Savukārt 1 374 789 eiro plānoti pakāpeniskai pacienta iemaksu par ārstēšanos slimnīcās mazināšanai no 2014.gada 1.jūlija. Plānots, ka iemaksa saruks, sākot ar otro ārstēšanās dienu - līdz 11 eiro līdzšinējo 13,52 eiro vietā.

Veselības ministre Ingrīda Circene (V) uzsver, ka salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijā pacientu līdzmaksājumi par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem ir nesamērīgi augsti, un vissmagāk tas ietekmē vecāko paaudzi, kur dzīves kvalitātes nodrošināšanā liela loma ir savlaicīgiem un pieejamiem veselības aprūpes pakalpojumiem. "Valsts budžeta prioritāšu noteikšana ir valdības kopīgs lēmums, tāpēc esmu atkārtoti informējusi par veselības nozarē akūti trūkstošajiem līdzekļiem. Mūsu galvenā prioritāte ir pacientu līdzmaksājumu mazināšana," norāda ministre.

Vēl 10 519 175 eiro no prasītās summas plānots novirzīt ārstniecības iestādēm, kuras sniedz ambulatoros un stacionāros ārstniecības pakalpojumus, lai tās segtu infrastruktūras uzturēšanas izdevumu deficītu.

Savukārt papildu līdzekļi 158 793 eiro apmērā nepieciešami ar retām slimībām slimojošo bērnu medikamentozai ārstēšanai, ņemot vērā pacientu skaita pieaugumu.

Līdzekļus VM lūdz piešķirt no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".