Viņķele par prioritāti vēlas izvirzīt psihiatrijas attīstību

30.03.2019

Veselības ministre Ilze Viņķele piektdien, 29.martā, savas darba vizītes laikā apmeklēja Liepājas Reģionālo slimnīcu, kā arī VSIA "Piejūras slimnīca".

Veselības ministre Ilze Viņķele  par sava darba prioritāti vēlas izvirzīt psihiatrijas attīstīšanu, intervijā Rietumu radio sacīja ministre.

"Iepretim onkoloģijai vai kardioloģijai, kas ir tādas kā modes jomas, par kurām runā visa valsts, psihiatrija mums vienmēr ir bijusi stigmatizēta," sacīja Viņķele. "Vienmēr par maz ir bijis naudas, ārstu un arī sabiedrībā par to ir ticis par maz runāts, kaut arī ciešanu apjoms nav mazāks," viņa atzina. Katrs ceturtais cilvēks savas dzīves laikā sastopas ar lielākiem vai mazākiem psihiskās veselības sarežģījumiem, uzsvēra Viņķele, norādot ka tie var būt gan ēšanas vai miega traucējumi, gan depresija, gan arī psihozes.

Šogad psihiatrijas attīstībai un palīdzības paplašināšanai ir atvēlēti papildus seši miljoni eiro, sacīja Viņķele. "Protams, tik ātri tas neies, jo, trūkst ārstu. Daži uzlabojumi būs vērojami divu līdz trīs gadu laikā," atzina Viņķele.

Kā sacīja ministre, šogad būs vairāk naudas kompensējamajiem medikamentiem psihiatrijā, kā arī tiks apmaksāti mākslas terapeiti, ergoterapeiti un psihologu konsultācijas.

"Mēs tuvināmies normālam psihiatrijas standartam, nevis padomju laiku pieejai, kur cilvēkus uz 30 dienām ieliek nodaļā bez roktura, kur viņi vienkārši saņem medikamentus, un nekas cits tur nenotiek," sacīja Viņķele.

Daļa no papildus piešķirtajiem līdzekļiem tiks Piejūras slimnīcai Liepājā, kur būtiski palielināsies psihiatriskās aprūpes pakalpojumu klāsts, sacīja Viņķele.

Veselības ministrija kopā ar nozares speciālistiem strādā pie Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plāna 2019.-2020.gadam, sacīja Viņķele.

Kā skaidro ministre, plāns paredz, ka turpmākajos divos gados tiks būtiski modernizēta un uzlabota psihiskās veselības aprūpes pieejamība Latvijā, nodrošinot agrīnu diagnostiku, savlaicīgu ārstēšanu un medicīnisko rehabilitāciju.

Ministre savas vizītes ietvaros tikās arī ar Liepājas Reģionālās slimnīcas valdi – Edvīnu Striku, Andri Vistiņu un Lieni Buseli, kā arī iepazina slimnīcas darbu, infrastruktūru, novērtējot līdzšinējo Eiropas struktūrfondu līdzekļu ieguldījumu veselības aprūpes pieejamības uzlabošanā Liepājas un apkārtnes iedzīvotājiem.

Ministre uzrunāja arī ģimenes ārstus un kardiologus, kas Liepājā pulcējās uz semināru, akcentējot veselības aprūpes pieejamības sasaisti ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā arī informēja par Veselības ministrijas iecerēm attiecībā uz ģimenes ārstu praksēm.

Vizītes laikā ministre tikās arī ar Liepājas domes vadību, pārrunāja jauno speciālistu piesaistes problēmas reģioniem, tai skaitā, zobārstu pieejamības problēmu.