Vecākas aptaujas

Vienkāršs veids, kā noteikt pirmās demences pazīmes

22.07.2019

Dīvainības un ekscentriskums, problēmas ar atmiņu un orientēšanos telpā vai apkārtnē, aizdomīgums un agresivitāte – viss, ko parasti esam gatavi norakstīt uz ar vecumu saistītām izmaiņām, var nebūt vecuma dabiskie pavadoņi, bet gan pirmās demences izpausmes.

Šo procesu, kurā pakāpeniski tiek zaudēta atmiņa, spēja racionāli domāt, rīkoties atbilstoši apstākļiem un veikt ikdienišķas darbības, iespējams palēnināt un paildzināt. Problēma slēpjas tajā, ka nepieciešams pamanīt tā pašu iesākumu.

Diemžēl bieži vien pacienti nonāk pie ārsta slimības vēlīnā stadijā, kad gandrīz nav iespējams palīdzēt.

Tomēr ir kāds pavisam vienkāršs veids, kā pamanīt pirmos trauksmes signālus tad, kad satraucošie simptomi vēl nemaz nav pamanāmi.Profesors Kirils Proščajevs, Maskavas medicīnas pētījumu centra “Gerontoloģija” zinātniskais direktors piedāvā testu “uzzīmē pulksteni”. Nekas neliedz mums ar to tūliņ pat pārbaudīt mūsu gados vecākos radiniekus.

Foto: pexels.com

 

Kas jādara? Liec tuviniekam uz baltas papīra lapas pēc atmiņas uzzīmēt pulksteņa ciparnīcu. Pārbaudāmajam tas jāpaveic bez priekšā teikšanas, pilnīgi patstāvīgi. Aplī pareizi jāsaliek visi cipari, bet pulksteņa rādītāji jānovieto uz, teiksim, bet piecpadsmit diviem (tam, kādu laiku liksi attēlot, nav būtiska nozīme).

Vērtējums notiek pēc 10 ballu skalas. Ja attēls ir ideāls – augstākais punktu skaitu, ja minimālas rādītāju laika atšķirības – 9 punkti.

8 punkti – rādītāju novietojuma kļūdas ir vairāk pamanāmas (viens no rādītājiem novirzīts vairāk nekā par stundu)
7 punkti – abi rādītāji rāda nepareizu laiku
6 punkti – rādītāji nerāda pareizu laiku, pareizā laika cipari apvilti ar aplīšiem vai citādi izcelti
5 punkti – cipari ciparnīcā izvietoti nepareizi – vai nu izvietoti apgriezti secībā vai attālumi starp tiem ir dažādi
4 punkti – trūkst dažu ciparu vai tie izvietoti ārpus apļa
3 punkti – ciparnīca un cipari nav saistīti, cipari atrodas ārpusē
2 punkti – mēģinājums zīmēt nav izdevies
1 punkts – zīmējums nav pat uzsākts

Ja rezultāts ir mazāks par 9 punktiem, var runāt par nopietniem atmiņas traucējumiem. Tomēr labāk rezultātu interpretēšanu uzticēt speciālistiem. Pamanīji kļūdas – aicini vērsties pie neirologa, psihoterapeita.

Profesors Kirils Proščajevs var parādīt zīmējumu piemērus, kuros pulksteņiem cipari izvietoti haotiskā vai apgrieztā secībā, rādītāji ir nepareizā stāvoklī vai pat to nav, izteikta neatbilstība starp apli, skaitļiem un rādītājiem – un to visu zīmējuši cilvēki, kuru kognitīvās problēmas vēl nebija pamanāmas apkārtējiem!

Profesors vēlreiz atgādina, kam vērts pievērst uzmanību:
• aizmāršība, laika skaitīšanas prasmju zaudēšana, dezorientācija pazīstamā apkārtnē – sākotnējā stadija;
• nesenie notikumi un cilvēku vārdi pagaisuši no atmiņas, orientēšanās grūtības mājās, pieaug grūtības komunicēšanā un sevis apkopšanā, parādās bezmērķīga staigāšana, vienu un to pašu jautājumu atkārtošana – vidējā stadija;
• zūd orientācija laikā un telpā, spēja atpazīt radiniekus un draugus, pārvietoties, rūpēties par sevi; var rasties agresivitāte – trešā stadija.

LA.lv
atpakaļ