Veselības ministra neesamība sekmē problēmu saasināšanos un darbu uzkrāšanos

23.07.2014

Nepilna 1700 eiro alga un darba vieta Rīgas centrā, Brīvības ielā, nespēj iekārdināt nevienu no premjeres Laimdotas Straujumas („Vienotība”) uzrunātajiem veselības ministra amata kandidātiem. Arī pēdējā no uzrunātajām kandidātēm Daiga Behmane otrdien atteica. Jauni kandidāti meklēti vairs netiks. Tikmēr darāmie darbi krājas un nozares problēmas samilzt.

320. telpa Veselības ministrijā stāv tukša. Priekšvēlēšanu laikā ministra krēsls ir tieši tik neiekārojams, ka pēdējo divu nedēļu laukā abi premjeres uzrunātie kandidāti – Toms Baumanis un Daiga Behmane - ir atteikušies no piedāvātā ministra portfeļa.

„Jautājums ir, kā Straujuma izvēlas kandidātus. Tas pirmais [Toms Baumanis] bija ļoti neveiksmīgs, Behmanes kundze ir jomas profesionālis, bet skaidrs, ka viņa neko nevar izdarīt divu mēnešu laikā,” vērtē Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Savukārt Medicīnas darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris norāda, ka „nozare cieš, jo nav cilvēka, kas rūpējas”.

Apcirptais medicīnas budžets, kura diagnoze - hroniskais naudas trūkums – ir nemainīga visus  pēdējos gadus, mediķu algu jautājums, garās rindas uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem un pie speciālistiem – izskatās, ka visus šos jautājumus līdz vēlēšanām pārraudzīs Straujuma pati ar palīgiem.

„Tie darbi paliek nepadarīti. Valsts šogad ir apdalījusi pacientus, ir par 14 miljoniem mazāk un mēs rēķinām, ka tie ir 200 ķirurģiskie pacienti un 500 terapeitiskie, kuri nesaņem to, ko varēja saņemt,” norāda Kalējs.

Visi papildu finansējuma pieprasījumi tagad valdībā jāvirza bez sava ministra atbalsta. Pie tam – lielākais izaicinājums ir nākamā gada budžets, kurā papildus nepieciešami vismaz 95 miljoni eiro, lai īstenotu veselības pamatnostādnes, ko valdība ir atbalstījusi.

„Arī šodien valdība skatās 4,6 miljonus papildu: tas būs - ambulatorie pakalpojumi bērniem, onkoloģija un laboratoriskie izmeklējumi, un paralēli notiek darbs pie budžeta, kur nākamgad mēs gribam īstenot veselīga dzīvesveida pamatnostādnes, un tas prasa ļoti daudz. Tie ir 95 miljoni eiro klāt tikai nākamgad vien,” saka Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš, uzsverot, ka darbs notiek arī bez ministra.

Ministrijā skaidro, ka ministrijas un tās padotības iestāžu darbs tiek nodrošināts. Taču  bez politiskās stūres ministrija ir kā kuģis, kas vienkārši dreifē pa viļņiem bez skaidra kursa.

lsm.lv