Vecākas aptaujas

Šogad ieviests kompensējamo zāļu cenu "koridors" jeb maksimāli pieļaujamā cena

08.10.2018

 Novembra sākumā dārgie medikamenti, kuru ražotājs nebūs iesniedzis atbildi Nacionālajam veselības dienestam (NVD) par cenas samazināšanu, tiks izslēgti no kompensējamo zāļu saraksta, aģentūru LETA informēja dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča.

Šogad ieviests kompensējamo zāļu cenu "koridors" jeb maksimāli pieļaujamā cena līdzvērtīgas efektivitātes zālēm līdz 100% virs lētāko zāļu cenas. Kopumā kompensējamo zāļu sarakstā atrodas 116 medikamenti, kuru cena pārsniedz šo robežu. No oktobra ražotāji 83 medikamentiem samazinājuši cenu, bet divi medikamenti pametuši kompensējamo zāļu sarakstu.

Vienlaikus ar 31 medikamenta ražotāji patlaban saņēmuši brīdinājumu no NVD. "Saskaņā ar normatīvo regulējumu NVD no Kompensējamo zāļu saraksta ir jāsvītro zāles, ja mēneša laikā pēc brīdinājuma nosūtīšanas zāļu ražotāja pārstāvis nav novērsis neatbilstību Ministru kabineta noteikumu par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību prasībām," skaidroja Jasenoviča.

Pēc viņas paustā, NVD patlaban izsūtījis atkārotu aicinājumu ražotājiem samazināt to medikamentu cenas, par kuriem līdz šim nav saņemta informācija. Nākamās izmaiņas attiecībā uz cenu samazinājumu jeb saraksta publiskošana notiks uz 1.decembri.

Kā ziņots, šogad ieviests kompensējamo zāļu cenu "koridors" jeb maksimāli pieļaujamā cena līdzvērtīgas efektivitātes zālēm līdz 100% virs lētāko zāļu cenas. Vienlaikus šogad paredzēts dārgākām zālēm cenu mazinājums par 20%. Arī nākamgad dārgajām zālēm virs cenu "koridora" paredzēts cenu samazinājums vēl par 20%, tā būtiski paplašinot kompensējamo zāļu pieejamību pacientiem.

Kā vēstīja žurnāls "Ir", Čakša 2018.gada aprīlī solīja ieviest "griestus" jeb "cenu koridoru", proti, ka neviens kompensējamais medikaments nedrīkstētu maksāt vairāk kā 100% virs references cenas, taču valdība augustā apstiprināja zāļu ražotājiem labvēlīgākus noteikumus, piekāpjoties dažu ražotāju draudiem izņemt no kompensējamo zāļu saraksta kardioloģijas zāles.

Latvijā reģistrētas 7435 zāles, no kurām 1757 jeb aptuveni ceturtā daļa ir kompensējamie medikamenti, kuru iegādi pacientiem pilnībā vai daļēji apmaksā valsts. Lielākā daļa zāļu ir A sarakstā, kurā vienā zāļu grupā ir pat vairāki desmiti medikamentu, kuru aktīvā viela ir identiska, taču cenas atšķiras pat par 800%. Šim A sarakstam ministre ierosināja cenu "koridoru" - ne vairāk kā 100% virs references cenas. Vasaras beigās A sarakstā bija 116 medikamenti, kuru cena pārsniedz šo 100% "koridoru". To ražotājiem būtu jāizlemj - būtiski samazināt cenu vai izņemt zāles no kompensējamo saraksta.

Valdībā apstiprinātajos noteikumos notika būtiskas atkāpes no sākotnējās ieceres un tie tik būtiski nesamazināja pacientu piemaksas. Veselības ministrija (VM) skaidrojusi, ka kompromiss radies sabiedriskajā apspriešanā, savukārt ražotāju pārstāvji - Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics un Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Bolēvics - tolaik apgalvoja, ka šādu piekāpšanos neesot prasījuši.

LPMA biedriem neesot bijuši iebildumi pret ministrijas sākotnējo 100% cenu "koridora" piedāvājumu, sacījis asociācijas vadītājs Jurševics. Patentbrīvie jeb ģeneriskie medikamenti parasti ir lētāki, tāpēc tos reforma būtiski neietekmētu. Taču asociācija labi saprototies ar "oriģinālo" zāļu ražotājiem, kuru izgudrojumus aizsargā patents, tāpēc sabiedriskajā apspriedē LPMA atbalstījusi SIFFA piedāvājumu - ieviest ne tik asu cenu griešanu. Visas trīs ražotāju organizācijas vienojušās, ka attiecīgajā zāļu grupā augstākā cena nedrīkst pārsniegt 100% no references cenas vai 0,14 eiro par definēto dienas devu, stāstījis SIFFA pārstāvis Bolēvics.

VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere skaidroja, ka ražotāji bija iedomājušies, ka cenas mainītos tikai tām zālēm, kurās ir viena aktīvā viela. Kad atklājies, ka reforma attiektos arī uz kombinētajām zālēm, tad cenu samazinājumam vairs neesot piekrituši. "Kardioloģijā ir ļoti daudz kombinēto zāļu. Kad viņi sāka rēķināt, kā nāksies pašu piedāvāto formulu izmantot kombinēto zāļu cenu samazināšanai, secināja, ka lielu daļu ražotāji ņems ārā no kompensējamo zāļu saraksta." Tāpēc ministrija pati nākusi ar jaunu piedāvājumu, kas paredzēja dārgo zāļu cenas samazinājumu šoruden par 20% un nākamruden vēl par 20%.

 

atpakaļ