Slimnīcu biedrība: Valdības lēmums palielinās invaliditāti un mirstību

22.08.2014

Valdības lēmums noraidīt Veselības ministrijas (VM) lūgumu nozarei piešķirt papildus finansējumu sabiedrību novedīs pie smagām sekām – palielināsies invaliditātes gadījumi un pieaugs mirstība, portāls MEDICINE.LV uzzināja Latvijas slimnīcu biedrībā.

Slimnīcu biedrība ir sašutusi par valdības lēmumu nozarei nepiešķirt akūti nepieciešamos papildus 8,9 miljonus eiro, jo Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji pauduši bažas, ka tik liela summa no līdzekļiem neparedzētājiem gadījumiem veselības nozarei neatradīsies. Tādejādi valdība ir pagriezusi muguru visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem nepieciešama ārstēšana.

Kā norāda biedrība, šāds lēmums ir klajā pretstatā pacientu interesēm, jo tiks ierobežota iedzīvotāju ārstēšana un dzīvību glābšana. Valdības lēmuma rezultātā šā gada otrajā pusē slimnīcas būs spiestas ārstēt mazāku pacientu skaitu, jo kopējais 2014. gada veselības aprūpes budžeta finansējums ir  mazāks nekā pērn. Jāņem vērā, ka iedzīvotāju veselības stāvoklis arvien pasliktinās, tādēļ pacienti slimnīcās nonāk biežāk un ar smagākām un ielaistākām saslimšanām, kuru ārstēšana izmaksā dārgāk. Tomēr valsts slimnīcām pat nekompensē sniegtās neatliekamās medicīniskās palīdzības pārstrādes.

"Ja papildus finansējums netiks piešķirts, palielināsies jau tā garās gaidīšanas rindas pie speciālistiem, uz diagnostikas izmeklējumiem un operācijām," uzskata Latvijas slimnīcu biedrība. Tā aicina pārtraukt neētisko praksi ierobežot un kvotēt cilvēku dzīvību  glābšanu un pieprasām nodrošināt veselības aprūpi pilnīgi visiem mūsu  valsts iedzīvotājiem, kā to paredz cilvēktiesības.

Slimnīcu biedrība atbalsta Ministru prezidentes, veselības ministra pienākumu izpildītājas Laimdotas Straujumas nostāju, ka prasītais papildus finansējums nozarei ir neatliekami nepieciešams un šis jautājums ir steidzami jāatrisina.

medicine.lv

Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs. Foto: LETA