Vecākas aptaujas

Satrauc rehabilitācijas lomas ignorēšana sarunās par vēža pacientu aprūpi

29.01.2019

 Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienība (LRPOA) ir satraukusies, ka diskusijās par onkoloģijas pacientu aprūpi, netiek runāts par medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības problēmu.

Kā aģentūru LETA informēja apvienības prezidents, Veselības ministrijas galvenais speciālists fizikālajā un rehabilitācijas medicīnā Aivars Vētra, apvienība atbalsta jebkuras aktivitātes veselības aprūpes jomā, kas ir saistītas ar pieejamības un kvalitātes paaugstināšanu ārstnieciskiem pakalpojumiem Latvijā, un pievienojas arī pacientu organizāciju un onkoloģijas profesionāļu vēlmei nepieļaut sasniegtās kvalitātes un apjomu kritumus onkoloģijas nozarē.

Tikmēr LRPOA satrauc, ka diskusijā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā attiecībā uz onkoloģisko saslimšanu ārstēšanu, Latvijai "tradicionāli" netiek skarta medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības problēma. Ārī šodien Saeimas komisijas diskusija galvenokārt ir par diagnostiku un medikamentozo ārstēšanu, kā arī ārstniecības psihosociāliem atbalsta pasākumiem, sacīja Vētra.

Pēc viņa paustā, LRPOA vēlas atgādināt, ka akūtajiem un subakūtajiem slimnīcās sniedzamajiem medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumiem, kas ir pamats tālākās rehabilitācijas nodrošināšanai, tostarp arī psihosociālajai rehabilitācijai vēlākos etapos, īpašs finansējums no Nacionālā veselības dienesta (NVD) nav paredzēts. Šo pakalpojumu apmaksas finanšu avoti tiek meklēti slimnīcu kopējā budžetā, kas ir krasi nepietiekoši, piebilda Vētra.

Rehablitologs atgādināja, ka jaunās valdības deklarācija paredz vienotas pārresoru rehabilitācijas sistēmas izveidi Veselības, Labklājības un citu ministriju sistēmā, kas nav viena gada uzdevums, pat ja šādas sistēmas izveidē iesaistīsies visi valsts un pašvaldību resori un dienesti.

Šī iemesla dēļ LRPOA ļoti cer, ka Veselības ministrija (VM), gatavojot prioritāro uzdevumu plānu, tostarp par veselības aprūpes budžeta izmantošanu šajā gadā, tajā iekļaus arī savlaicīgas un pietiekoša apjoma rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības nodrošinājumu jau slimību ārstēšanas akūtajā etapā.

Kā vēstīts, trešdien Saeima Sociālo un darba lietu komisijas darba kārtībā nokļuvis jautājums par plānotajiem pasākumiem onkoloģisko slimību medikamentozās ārstēšanas uzlabošanai.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis, pacientu organizācijas ir satrauktas, ka no nākamā gada varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu terapijai apmēru.

VM informatīvajā ziņojumā par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019.gadā pausts, ka valsts plāno apmaksāt inovatīvos onkoloģijas medikamentus terapijas turpināšanai 300 cilvēkiem, bet Bergmanis norādīja, ka šogad ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, kas nozīmē, ka, iespējams, plānot samazināt pacientu apmēru, kuriem pienāksies šīs zāles terapijai.

Kā liecina VM ziņojums, lai turpinātu veselības nozarē sāktās reformas un nodrošinātu iedzīvotājiem labāku izmeklējumu un speciālistu konsultāciju pieejamību, kā arī celtu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, šogad ir nodrošināts par 40,8 miljoniem lielāks finansējums nekā pērn. Kopumā reformu turpinājumam tiks izmantoti 154,2 miljoni eiro.

No šī finansējuma 29,22 miljoni eiro paredzēti onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai.

Onkoloģijas jomā šogad plānots turpināt uzlabot diagnostiku, padarot to kvalitatīvāku, precīzāku un ātrāku; nodrošināt pacientiem personalizētu, mērķētu ārstēšanu; uzlabot finanšu līdzekļu, kas saistīti ar pacienta atrašanos ārstniecības iestādēs, izlietojuma efektivitāti.

Finansējums novirzīts arī psihoemocionālā atbalsta dienas centra "Spēka avots" izveidei, lai nodrošinātu psihosociālu atbalstu onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem no brīža, kad uzzināta diagnoze, kā arī akūtās ārstēšanas procesā.

atpakaļ