Vecākas aptaujas

Plānveida operācija dienas stacionārā: Kā sagatavoties?

18.10.2019

Ja jāveic ķirurģiska operācija, to, iespējams, var izdarīt dienas stacionārā. Taču jāņem vērā vairāki nosacījumi, kad šāds risinājums varētu būt piemērots un kā tam sagatavoties.

Dienas stacionārā operāciju veic, lai būtiski uzlabotu pacienta dzīves kvalitāti un tikai tad, ja esošā kaite neapdraud dzīvību, ja nav ne hronisku slimību paasinājuma, ne dzīvībai bīstamu akūtu saslimšanu. Pirms tam jāveic nepieciešamie izmeklējumi atbilstīgi veselības stāvoklim, un vajadzības gadījumā pēc ārsta norādēm operācijai jāsagatavojas arī farmakoloģiski.

Ja ir kāda nopietna blakusslimība, pirms operācijas dienas stacionārā tā jākoriģē un jāgūst pārliecība, ka ar lielāko varbūtību tā neizraisīs pacientam  būtiskas veselības problēmas – piemēram, ja viņam veikta  sirds asinsvadu šuntēšana, asinsvados ievietoti stenti, ielikts sirds stimulators.

Tiks izvērtēts arī pacienta psihiskais stāvoklis, nopietnu iedzimtu slimību esamība, kas var radīt dzīvības riskus pēcoperācijas (perioperatīvajā) periodā, un operējamā vecums.

Kādas analīzes jāveic?

Kā minimums, nepieciešams noteikt nepilnu asinsainu, pārbaudīt asins bioķīmiskos rādītājus un vairāku infekciju marķierus. Iespējams, jāveic vairākas papildu analīzes – piemēram, jānosaka leikocitārā formula, jāpārbauda asinsrecēšanas īpatnības, jāveic urīna vai kādas specifiskas analīzes. Kādas kuram pacientam viņa stāvoklī, to individuāli norādīs ārsts.

Visu analīžu rezultāti ir derīgi divas nedēļas.

Kādi izmeklējumi jāizdara?

Pirms ķirurģiskas ārstēšanas dienas stacionārā dažādām pacientu grupām jāveic noteikti izmeklējumi.

• Elektrokardiogramma – visiem pacientiem ar kardioloģisku saslimšanu un visiem, kuri vecāki par 40 gadiem, ja nav kardioloģiskas slimības. Uz operāciju jāierodas ar tās aprakstu. Rezultāti ir derīgi vienu mēnesi.

• Plaušu rentgens – visiem pacientiem ar sirds/ plaušu slimībām un visiem pacientiem pēc 40 gadu vecuma, ja nav sirds/ plaušu slimību. Uz operāciju jāierodas ar tā aprakstu; tas derīgs vienu gadu, ja atbilst normai.

• Ehokardiogramma un/vai veloergometrija – visiem pacientiem ar hronisku sirds mazspēju (> NYHAIII), slodzes tolerances traucējumiem, pacientiem pēc sirds operācijām; rezultāti derīgi sešus mēnešus.

• Koronarogrāfija vai perkutāna koronāra intervence – pacientiem ar stenokardijas simptomātiku. Tas ir izmeklējums, kur tiek pārbaudīti sirds asinsvadi un vajadzības gadījumā ievietots asinsvadu paplašinātājs jeb stents. To parasti nozīmē kardiologs.

Farmakoloģiskā sagatavošanās

To, kas pirms operācijas veikšanas dienas stacionārā jāievēro pacientam un par ko jābrīdina anesteziologs, ja lieto noteiktas zāles, noteiks ārsts. Ierobežojumi un to atšķirīgs ilgums attiecas gan uz glikozi pazeminošu, gan kontraceptīvu, gan asinis šķidrinošu un asinsreci ietekmējošu un citu medikamentu lietošanu.

Uzmanīgi iepazīsties un rūpīgi ievēro ārsta rekomendācijas!

Atceries un izpildi!

Ir šķietami vienkāršas prasības, kas jāzina un jāievēro katram pašam.

• Pirms operācijas izņem zobu protēzes un kontaktlēcas. Izņem arī pīrsingus un noņem visas rotaslietas. Neuzklāj kosmētiku;
• Vismaz 24 stundas pirms anestēzijas nelieto alkoholu, maksimāli ilgi pirms anestēzijas nesmēķē, īpaši marihuānu, spaisu un tamlīdzīgas narkotiskās vielas;
• Vismaz divas stundas pirms anestēzijas nedzer ūdeni, bet citus dzērienus – vismaz četras stundas pirms anestēzijas;
• Vismaz sešas stundas pirms anestēzijas neēd viegli sagremojamu pārtiku; vismaz astoņas stundas pirms anestēzijas – sātīgu ēdienu;
• Vismaz 48 stundas pēc vispārējas anestēzijas nevadi transportlīdzekli un nelieto bīstamas mehāniskas ierīces;
• Kuņģa un zarnu trakta operācijām var būt nepieciešama individuāla sagatavošana.

Ja jāveic endoskopisks izmeklējums narkozē

Šādus izmeklējumus, kas pacientam nav īpaši patīkami, veic narkozē. Ievēro, kā jārīkojas pirms un pēc tiem!

• Zarnu trakta sagatavošana pirms fibrokolonoskopijas – jālieto ārsta izrakstītie recepšu medikamenti, lai iztīrītu zarnu traktu;
• Vismaz četras stundas pirms anestēzijas neko neēd un nedzer;
• Ja esi gados vecs cilvēks vai cukura diabēta pacients, centies pierakstīties izmeklējumiem no rīta;
• Ja esi gados vecs cilvēks vai ar kādu smagi noritošu hronisku saslimšanu, rūpīgi ar ģimenes ārstu saskaņo vajadzīgos izmeklējumus. Jautā par citām izmeklēšanas iespējām;
• Ja izmeklējums plānots pēcpusdienā, no rīta iedzer ikdienā lietotos medikamentus;
• Ja izmeklējums veikts narkozē, pēc tā tev OBLIGĀTI nepieciešams pavadonis;
• Pēc narkozes tu nedrīksti vadīt transportlīdzekli.

Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 43, https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html

atpakaļ