"Piejūras slimnīcas" vērienīgās pārvērtības

21.08.2012

Jau nākamajā nedēļā, ja netiks pārsūdzēts iepirkumu komisijas lēmums, "Piejūras slimnīca" slēgs līgumu ar būvfirmu "UPTK" par Psihiatrijas klīnikas trīs ēku renovāciju. Darbus varētu sākt jau šomēnes, un pēc gada slimnīcas iekštelpas vairs nevarēs pazīt.

Klīniku neplāno pārcelt citur

Vērienīgie Psihiatrijas klīnikas renovācijas darbi gandrīz miljons latu apjomā notiks, īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētu projektu "Stacionārās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Piejūras slimnīca" Psihiatrijas klīnikā, paaugstinot veselības pakalpojumu kvalitāti un izmaksu efektivitāti". Saprotamā valodā runājot, tas nozīmē, ka šīs klīnikas trīs ēkās veiks vērienīgus iekštelpu uzlabojumus.

"Lai gan agrāk izstrādātais veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju plāns Liepājā līdz 2013. gadam paredzēja Psihiatrijas klīniku pārvietot uz Liepājas Reģionālo slimnīcu, tur, iespējams, ceļot jaunu ēku, tagad šādu plānu vairs nav," sacīja klīnikas vadītāja vietnieks Andrejs Krieviņš. Tāpēc droši var ķerties pie renovācijas darbiem.

Līgums par šā projekta īstenošanu parakstīts jau pērn augustā, šā gada laikā ir veikti projektēšanas darbi, noticis iepirkuma konkurss par renovācijas darbu veikšanu, kurā pieteicās astoņi pretendenti. Uzvarējusi firma "UPTK", kas jau šomēnes sāks darbus, kas jāpabeidz līdz nākamā gada 30. septembrim.

Domājot par pacientiem

Projektā paredzētie renovācijas darbi skars slimnīcas trīs ēkas: divas, kurās atrodas nodaļas, un vienu, kurā agrāk bija Bērnu patversme. "Nākotnē tur paredzēts iekārtot Gerantoloģijas nodaļu, kurā uzturēsies gados veci cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem – tādi, kuru aprūpe mājas apstākļos ir apgrūtināta,"Kurzemes Vārdam" pastāstīja A. Krieviņš. Jaunā nodaļa sāks darboties nākamgad, kad būs pabeigta klīnikas renovācija.

Savukārt klīnikas tehniskais direktors un projektu vadītājs Aigars Rauda pastāstīja par gaidāmajām izmaiņām renovācijas gaitā. "Renovācija neskars klīnikas galveno ēku, kuras pirmajā stāvā atrodas reģistratūra un Uzņemšanas nodaļa, bet otrajā ir administrācijas telpas," jau sarunas sākumā paskaidro A. Rauda. Un piebilst, ka šajā ēkā kosmētiskais remonts veikts vēl pirms Onkoloģijas klīnikas un Psihiatrijas klīnikas apvienošanas, tāpēc šī ēka salīdzinājumā ar citām ir krietni labākā stāvoklī. Tajā ir gan mainīti logi, gan veikts iekštelpu kosmētiskais remonts.

Toties vērienīgas izmaiņas gaidāmas trīs pārējās ēkās. Tur renovācijas gaitā nomainīs gan ūdensvadu un kanalizācijas sistēmu, gan apkures sistēmu, elektroinstalāciju, ventilāciju un citas komunikācijas, siltinās grīdas un veiks iekštelpu kosmētisko remontu. Renovācijas laikā gan nav paredzētas būtiskas izmaiņas iekštelpu plānojumā, tomēr sīkas nianses būšot. "Piemēram, dažādu starpsienu pārvietošana sanitāri tehniskajās telpās, kā arī nodaļu pārplānošana, atdalot personāla daļu no tās, kur uzturas pacienti," skaidroja A. Rauda.

Rekonstrukcijas gaitā vienai no ēkām – tajā, kur atrodas 2. un 3. nodaļa, – nomainīs arī jumtu, savukārt otrajā ēkā, kur atrodas 1. un 4. nodaļa, iebūvēs liftu. Pārmaiņas būs arī gaitenī, kas savieno administrācijas ēku ar ēkām, kur atrodas nodaļas. Otru savienojošā gaiteņa daļu paredzēts nojaukt.

"Tas gan nekādi neietekmēs arhitekta Paula Maksa Berči atstāto mantojumu, pie kura pieder arī Psihiatrijas klīnikas ēkas," tūlīt mierina A. Rauda. "Jo, pirmkārt, lai gan nojaukšanai paredzētais gaitenis ir būvēts no sarkanajiem ķieģeļiem, tas nav Berči projektēts un tā nojaukšana nekādi neietekmēs slimnīcas kopskatu, bet gan to tikai uzlabos, jo skatam atklāsies pārējās skaistās ēkas. Un, otrkārt, renovācijas laikā nav paredzēti nekādi būvdarbi, kas skartu ēku fasādes." Visas ar renovāciju paredzētās nianses ir saskaņotas Būvvaldē.

Iekārojams objekts

Iepirkuma konkursā par Psihiatrijas klīnikā paredzēto darbu veikšanu pieteikušās astoņas būvfirmas. "Šāda interese ir ļoti saprotama," saka A. Rauda. "Jo liela daļa darbu notiks ziemā, kas būvniekiem pa daļai ir tukšais laiks, taču ļoti veiksmīgi var strādāt iekštelpās, kā tas būs pie mums. Tāpēc šis ir iekārojams objekts." Par 999 849,63 latiem (bez PVN) konkursā uzvarēja firma "UPTK". Kāds cits pretendents gan piedāvājis nedaudz zemāku cenu, taču konkursa komisija šajā piedāvājumā atradusi vairākas neatbilstības nolikumam.

Vēlreiz atgriežoties pie renovācijas darbiem, ko sāks jau tuvākajā laikā, A. Rauda paskaidroja, ka darbus sāks ar to ēku, kur savulaik atradās Bērnu patversme. Kad tā būs gatava, uz turieni pārcels 1. nodaļu. "Protams, darbu gaitā gan darbiniekiem, gan arī slimniekiem un viņu piederīgajiem būs jāpiecieš nelielas neērtības, kas būs saistītas gan ar nodaļu pārvietošanu, gan ar pagaidu telpu pielāgošanu, taču rezultāts būs labs," viņš sola. "Un jau pēc gada katra nodaļa atgriezīsies savās iepriekšējās telpās, kas būs izmainītas līdz nepazīšanai."

Kristīne Pastore, "Kurzemes Vārds"

Andra Gertsona foto