„Piejūras slimnīcā” pieejama unikāla onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas metode

04.06.2012

„Piejūras slimnīcā” onkoloģisko slimību pacientiem ir pieejama unikāla onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas metode – viroterapija ar zālēm Rigvir, kas izstrādātas Latvijā. Rigvir, kas satur dzīvu vīrusu, analoga pasaulē neesot.

Onkoliģiskās klīnikas vadītāja Anna Krilova ir vienīgais onkologs Liepājā, kas strādā ar šo ārstniecības metodi pēc apmācībām Latvijas Onkoloģijas centrā pie docentes Simonas Doniņas.

„Tradicionālās vēža ārstēšanas metodes ir ķirurģiskā, staru un medikamentozā terapija, taču latvieši pierādījuši, ka ļaundabīgo audzēju var uzveikt arī ar pacientam daudz saudzīgāko vīrusa terapiju”, stāsta A.Krilova. „Cilvēkam nav nepatīkamu blakus parādību - slikta dūša, nepazūd mati vai citas problēmas, kas saistās ar spēcīgu medikamentu iedarbību. Otrkārt, vīrusa preparātam ir ļoti selektīva ietekme - tas neēd veselās šūnas, bet tam ļoti garšo tieši vēža šūnas: tas prot tās atrast organismā. Mana pieredze rāda, ka viroterapijas ar Rigvir dinamika ir pozitīva. Tā aptur metastāžu izplatību un panāk regresiju. ”

No 2011. gada 1. jūlija Rigvir ir iekļauts valsts kompensējamo medikamentu sarakstā diagnozei - ļaundabīga ādas melanoma ar izrakstīšanas nosacījumu - izraksta onkologs-ķīmijterapeits.

Viroterapija pagaidām gan nespējot palīdzēt visiem vēža slimniekiem. Ar Rigvir ārstē melanomu, kas pieskaitāma pie viena no agresīvākajiem vēža paveidiem. Zinātniskie pētījumi gan turpinās, un cerība pastāv arī citiem onkoloģijas pacientiem.

Viroterapijas pētījumos – agrīnajos Latvijā un pēdējās desmitgadēs austrāliešu, vācu, japāņu, ASV viroterapijas pētnieku atziņas liecina, ka dažādu grupu vīrusiem onkotropisms atšķiras, kas nosaukts par vīrusu spektru attiecībā pret audzēju un audzēju spektru attiecībā pret vīrusiem. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka Rigvir jūtīgie audzēji ir:

· melanoma,

· acs melanoma

· kuņģa vēzis,

· taisnās un resnās zarnas vēzis,

· aizkuņģa dziedzera vēzis,

· dzemdes vēzis,

· nieru audzēji,

· urīnpūšļa vēzis,

· dažādi sarkomu veidi:

o limfosarkoma,

o angiosarkoma,

o retikulosarkoma,

o rabdomiosarkoma.

Jāatzīmē, ka, izņemot ādas melanomas ārstēšanai, pārējo onkoloģisko saslimšanu gadījumā valsts pacientiem Rigvir nekompensē, taču to var iegādāties aptiekās kā recepšu medikamentu. Vienas ampulas cena ir 58-60 lati. Ārstēšanās kurss vidēji ilgst 3 gadus.

Uzziņai:

-Pašlaik Onkoloģijas klīnikā uzskaitē ir 120melanomas slimnieki.

-Katru gadu konstatēti vidēji 15 jauni saslimšanas gadījumi ar melanomu.

-Valstī kopumā ik gadu reģistrē 150–200 jaunus melanomas slimniekus.

-Rigvir, kas nozīmē "Rīgas vīruss" ir viroterapijas preparāts ar pretaudzēja aktivitāti. Tas ir pašlaik vienīgais zināmais medicīnas praksē ieviestais vīruss. Rigvir iedarbojas uz audzēju šūnām, tās iznīcinot, un, rosinot specifisku imunitāti pret sevi, aktivizē imūnās sistēmas šūnas.

- Rigvir patents pieder tā radītājai- ordeņa Atzinības krusts kavalierei Ainai Muceniecei.