Pacientu organizācijas satrauktas, ka varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu apmēru

27.12.2018

Pacientu organizācijas ir satrauktas, ka no nākamā gada varētu samazināt valsts apmaksātu inovatīvo onkoloģijas medikamentu terapijai apmēru, aģentūru LETA informēja Prostatas vēža pacientu biedrības valdes loceklis Visvaldis Bergmanis.

Veselības ministrijas informatīvajā ziņojumā par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019.gadā pausts, ka valsts plāno apmaksāt inovatīvos onkoloģijas medikamentus terapijas turpināšanai 300 cilvēkiem, bet Bergmanis norādīja, ka šogad ārstēšana ar jaunu terapiju sākta 384 dažādu onkoloģisko diagnožu pacientiem, kas nozīmē, ka, iespējams, plānot samazināt pacientu apmēru, kuriem pienāksies šīs zāles terapijai.

Bergmanis norādīja, ka bažas par nepietiekamu līdzekļu apjomu mūsdienīgai ārstēšanai Prostatas vēža pacientu biedrība paudusi vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai, Ministru kabinetam un Pasaules veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecībai. Vēstulē rakstītajam pievienojušās arī vairākas citas onkoloģisko slimību pacientu organizācijas.

Vēstulē pausts atzinīgs vērtējums VM plānotajiem ieguldījumiem onkoloģisko slimību diagnostikas uzlabošanā, kā arī modernās iekārtās. Tomēr pacienti Veselības ministrijas sagatavojam informatīvajam ziņojumam nepiekrīt, uzsverot, ka dokumentā iekļautais finanšu līdzekļu sadales plāns faktiski paredz samazināt onkoloģisko slimību pacientu ārstēšanu, skaidroja biedrības pārstāvis.

Informatīvajā ziņojuma norādīts, ka paredzēts papildu finansējums skrīningam, lai sekmētu vēža agrīnu diagnostiku. Pacientu organizācijā uzsvēra, ka šāds solis vērtējams pozitīvi, tomēr vienlaikus plašāka skrīninga izmantošana nozīmē arī lielāku pacientu skaitu. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka katru gadu jārēķinās ar 20-24% onkoloģisko slimību pacientu pieaugumu.

Bergmanis norādīja, ka pacientu skaits palielinās dažādās onkoloģisko slimību grupās. Piemēram, VM šogad atļāva arī ārstiem urologiem izrakstīt nepieciešamos medikamentus prostatas vēža pacientu ārstēšanai, kā rezultātā sagaidāms pacientu skaita pieaugums, kuriem nākamgad būs vajadzīga atbilstoša terapija un finansējums. Papildu līdzekļi vajadzīgi arī mūsdienīgas ārstēšanas nodrošināšanai vairākās vēža diagnozēs, kur tas joprojām nav panākts, piebilda biedrības pārstāvis.

Vēstulē izteikta bažas, ka VM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā 2019.gadam onkoloģisko slimību ārstēšanai paredzētais finansējums neatbilst tiem mērķiem un tam līdzekļu apjomam, kādi bija ietverti Ministru kabineta 2017.gada maijā apstiprinātajā Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.-2020.gadam.

Ņemot vērā pacientu skaita pieaugumu, 2019.gada finansējumam onkoloģisko slimību ārstēšanai jābūt lielākam, uzsver pacientu organizācijas.

Jau ziņots, ka valdība šonedēļ atlika VM informatīvā ziņojuma par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019.gadā izskatīšanu.

Atlikšana saistīta ar to, ka šo ziņojumu vēl nepieciešams saskaņot ar Finanšu ministriju.

Saskaņā ar ziņojumu nākamgad veselības aprūpes reformas īstenošanai no Eiropas Komisijas (EK) Latvijai pieļautās budžeta atkāpes paredzēti papildu 154,2 miljoni eiro. Onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai paredzēti 36,2 miljoni eiro.