Ne tikai būvniecība, bet veselības aprūpes kvalitāte

04.04.2012

Bērnu tiesību īstenošana psihoneiroloģiskajās slimnīcās bija viena no tiesībsarga 2011.gada prioritātēm. Pērn Tiesībsarga biroja pārstāvji apmeklēja visas psihoneiroloģiskās slimnīcas, kurām ir tiesības uzņemt bērnus, tai skaitā arī VSIA "Piejūras slimnīca" .

Apmeklējot slimnīcas, Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatēja, ka dažkārt bērni sava veselības stāvokļa dēļ, kas rada uzvedības izmaiņas, tiek ievietoti slimnīcu palātās kopā ar pilngadīgām personām.

Tiesībsargs kritizēja pusaudžu ievietošanu psihoneiroloģisko slimnīcu pieaugušo nodaļās.

Par šo problēmu un tās risinājumiem sarunājos ar Psihiatrijas klīnikas vadītāju Imantu Stroli:

Mūsu klīnikā ir atsevišķa bērnu nodaļa ar 12 gultām. Tas nav daudz, bet Kurzemes reģionam pietiekoši. Ja runājam par pusaudžiem, kas ir ļoti agresīvi, tad arī pie mums ir bijuši daži gadījumi, kad pusaudzi ievietojam pieaugušo nodaļā. Kāpēc?

Tas ir vienīgais veids, kā varam nodrošināt citu bērnu drošību, jo pieaugušo nodaļā ir vairāk personāla. Ekonomiski nav iespējams palielināt personāla skaitu bērnu nodaļā. Valsts neņem vērā, ka, lai izpildītu visas tiesībsarga rekomendācijas, ir jāiegulda lieli līdzekļi.

Ar ES ERAF projektu „Stacionārās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību ” Piejūras slimnīca” Psihiatriskajā klīnikā, paaugstinot veselības pakalpojumu kvalitāti un izmaksu efektivitāti” mēs nenoliedzami risināsim daudz sadzīvisku problēmu.

Pēc projekta būs bērniem mazākas palātas, 2-3 gultas vienā palātā. Tas dos iespējas vairāk diferencēt bērnus pēc vecuma grupām. Liels ieguvums būs izolators, kas aprīkots ar sanitāro mezglu, absolūti visu, lai pacients, norobežots no pārējiem, varētu saņemt kvalitatīvu un mūsdienām atbilstošu aprūpi. Kad projekts būs realizēts, tad, visticamāk, problēma ar pusaudžu ievietošanu pieaugušo nodaļā būs atrisināta.

Valsts bērnu interešu aizsardzību vienmēr ir pasludinājusi par prioritāti, bet vārdiem ir jāseko darbiem. Mūsu gadījumā tas ir papildus finansējums bērnu ārstēšanai, jo jāsaprot, ka ar bērnu jānodarbojas visu dienas aktīvo laiku, tam nepieciešams papildus personāls.

Mēs un mūsu pacienti varētu būt apmierināti, ja sadzīves apstākļu uzlabojumiem, ko nodrošinās ES ERAF projekts, sekotu politiski atbildīga rīcība , pārskatot nepieciešamo valsts finansējumu bērnu psihiatrijai.”

Kā pastāstīja „Piejūras slimnīcas” tehniskais direktors Aigars Rauda, tad šobrīd ES ERAF tehniskais projekts ir saskaņošanas stadijā Veselības ministrijā:

„Pēc līguma tehniskā projekta iztrādātājiem SIA ”OZOLA & BULA, arhitektu birojs” jau saskaņots un apstiprināts tehniskais projekts mums jānodod līdz 13.aprīlim.

Tad mēs izstrādāsim iepirkuma nolikumu būvniecības darbiem un izsludināsim konkursu. Ja tālāk viss virzīsies raiti, bez konkursa rezultātu apstrīdēšanas, kas aizkavē reālu būviecības sākumu uz vairākiem mēnešiem, tad jūnija beigās mēs varētu parakstīt līgumu ar darbu veicējiem un reāli uzsāktos būvniecība.

Šis ir optimistiskais scenārijs. Pieredze gan liecina, ka retas ir situācijas, kad būvnieki, kas piedalās konkursos, pēc rezultātu paziņošanas neuzsāktu apstrīdēšanas procedūru. Diemžēl, bet ir jārēķinās, ka reāli darbi varētu kavēties par pāris mēnešiem.”

Gribas novēlēt, lai projekts īstenotos pēc iespējas ātrāk, bez liekas kavēšanās, jo tā nav tikai būvniecība, bet rūpes par pacientu, arī bērnu, veselības aprūpes kvalitāti.

Materiālu sagatavoja

Dace Gruntmane