Vecākas aptaujas

Mediķi mudina nebaidīties sniegt pirmo palīdzību

11.08.2014

Pirmās palīdzības sniegšana līdz mediķu ierašanās brīdim var glābt kādam dzīvību - tas ir vienīgais, kas mums palīdz, līdz mēs ierodamies, uzsver Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciāliste Inga Vītola.

 

Sarunā ar aģentūru LETA Vītola sacīja, ka nereti līdzcilvēki atturas veikt pirmās palīdzības pasākumus, baidoties nodarīt cietušajam vēl vairāk pāri. Tomēr palīdzību ir būtiski sniegt, turklāt, izsaucot mediķus pa tālruni 113, nepieciešamības gadījumā saruna ar dispečeru netiek pārtraukta un viņš sniedz padomus, kā pareizi rīkoties.

 

Vītola atminējās šonedēļ, 4.augustā, notikušo negadījumu, kad 53 gadus vecs vīrietis alkohola reibumā devās peldēties karjerās un sāka slīkt. Klātesošie viņu izvilka no ūdens un veica veiksmīgus atdzīvināšanas pasākumus, vēl pirms ieradās mediķi.

 

Savukārt 2.augustā Saulkrastu pludmalē pie Baltās kāpas kāds 52 gadus vecs vīrietis iegāja ūdenī un, pat neuzsācis peldi, saļima. Aculiecinieki vīrieti izvilka un, konstatējot, ka cietušais neelpo, sniedza pirmo palīdzību. Mediķi atbraucot turpināja atdzīvināšanas pasākumus, un rezultātā vīrieša dzīvību izdevās glābt.

 

Iespējams, tieši līdzcilvēku rīcība šādos un līdzīgos negadījumos palīdz nepasliktināt cietušā stāvokli, norādīja Vītola. Jo ilgāks laiks paiet, cilvēkam nesaņemot palīdzību, jo vairāk var pasliktināties viņa stāvoklis un grūtāk var būt viņam palīdzēt, viņa uzsvēra.

 

Viņa arī piebilda, ka gadījumos, kad palīdzība sniegta nepareizi vai kaut kas nav izdevies, nevienu nesoda.

 

Arī Veselības inspekcijas speciāliste Agnese Gusurova skaidro, ka iedzīvotājam, kurš vēlas palīdzēt dzīvībai bīstamā situācijā nonākušam cilvēkam, pirmkārt, ir jāsazinās ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, kur nepieciešamības gadījumā tiks sniegta konsultācija, kā personai rīkoties, pirms ir ieradušies mediķi.

 

Vaicāta, vai inspekcija kādreiz ir saņēmusi sūdzību par iespējams nepareizu pirmo palīdzību, ko sniedzis cilvēks bez medicīniskās izglītības, Gusurova aģentūrai LETA sacīja, ka inspekcijai nav datu par šādiem gadījumiem, jo izskatīti tiek tikai ar ārstniecības personām saistīti iesniegumi.

 

Šogad VI ir saņēmusi vienu šādu iesniegumu. Tajā norādīts, ka pacientam atteikta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Izskatot sūdzību, konstatēts, ka ārstniecības personas nav atteikušas sniegt palīdzību, bet sakarā ar to, ka dežurējošais ārsts konkrētajā brīdī veica sarežģītu procedūru un pacienta stāvoklis nebija dzīvībai kritisks, viņam lūdza uzgaidīt. Savukārt pacients atteicies gaidīt un pēc palīdzības devies uz citu ārstniecības iestādi.

 

 LETA.

atpakaļ