Vecākas aptaujas

Medicīnā vajag ne tikai labāku atalgojumu, bet arī skaidrākus spēles noteikumus jaunajiem speciālistiem

10.07.2019

Veselības aprūpes nozares pilnvērtīgai funkcionēšanai ir nepieciešams ne tikai labāks atalgojums mediķiem, bet arī paredzamāki un skaidrāki spēles noteikumi jaunajiem speciālistiem un efektīva stratēģija gados vecāko kolēģu noturēšanai darbā, intervijā laikrakstam "Diena" pauž veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Pēc politiķes teiktā, jaunajam medicīnas speciālistam ir jādod pārliecība, "ka viņš klīnikā tiks operēt nevis tikai tad, kad viņa priekšgājējs, piedodiet, dosies uz smilšu kalniņu". Protams, svarīgs esot arī atalgojuma jautājums, bet ne tikai.

Savukārt attiecībā tieši uz medicīnas māsām būtiski esot arī darba apstākļi un tas, cik vienkārši var iegūt izglītību. "Ja ir normāls atalgojums un salīdzinoši pretimnākoša atgriešanās profesijā iespēja, piemācoties un iegūstot prakses tiesības, tad var vilināt medmāsas no tām jomām, kur tās izvēlas strādāt šodien, - skaistumkopšanas biznesa, masāžām u.tml."

Viņķele norāda, ka, piemēram, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātē patlaban esot jūtama "piesardzīgi optimistiska [nodarbināto] plūsma atpakaļ uz publisko sektoru".

"Akcents tagad tiek likts uz to, kā noturēt jaunos. Taču pie mūsu demogrāfijas to jauno proporcionāli būs tik, cik ir, un vēl drusku mazāk. Tas nozīmē, ka jānotur visi, arī gados vecākie. Līdz ar to ir arī jautājums, kā pārkvalificēt cilvēkus, kas ir pirmspensijas un pensijas vecumā," intervijā laikrakstam atzīst ministre.

Viņa neslēpj, ka viens no risinājumiem agrāk vai vēlāk būs arī darba tirgus atvēršana medicīnas darbinieku piesaistei no citām valstīm.

atpakaļ