Latvijas Onkologu asociācija aicina steidzami sākt gatavošanos Pretvēža gadam

25.08.2014

Latvijas Onkologu asociācija aicina Ministru prezidentes izveidoto darba grupu Veselības ministrijas pārraudzīšanai par vienu no darba prioritātēm izvirzīt savlaicīgu gatavošanos Pretvēža gadam 2015.gadā.

Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Dr.med. Jānis Eglītis norāda, ka situācija onkoloģijas jomā ir kritiska: „Mūs satrauc, ka diemžēl līdz šim gatavošanās šim gadam notiek kūtri. Ir svarīgi, lai nākamais gads būtu pirmais solis onkoloģijas pasludināšanai par prioritāti nākamajiem desmit gadiem un taptu Vēža apkarošanas un ierobežošanas ilgtermiņa programma. Šis nedrīkst būt darbs ķeksīša pēc, ar vairākām sociālām un informatīvām kampaņām – tam ir jābūt mērķtiecīgam plānam ar spēcīgu pamatu un papildu budžetu diagnostikai, ārstēšanai un rehabilitācijai, lai spētu normalizēt dramatisko situāciju šajā jomā. Pretējā gadījumā Pretvēža gads paies, tiks identificētas problēmas un realizētas kampaņas, bet jēgpilni risinājumi izpaliks.”

Gatavojoties Pretvēža gadam 2015.gadā, Latvijas Onkologu asociācija akcentē vairākus svarīgus virzienus. Pirmkārt, būtu jāuzlabo diagnostiko izmeklējumu pieejamība pacientiem ar aizdomām par onkoloģiskām saslimšanām un šo saslimšanu esamības gadījumā, lai pēc iespējas agrīnākās slimības stadijās atklātu slimību vai tās progresiju, kā arī sekmīgi un savlaicīgi uzsāktu to ārstēšanu. Otrkārt, jāuzlabo uzsākto valsts vēža skrīninga programmu efektivitāte, jo šobrīd definētajās vecuma grupās to izmanto salīdzinoši neliels iedzīvotāju skaits. Treškārt, valstij ir jābeidz nepārtraukti atlikt mūsdienīgu medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, jo drīz Latvija būs vienīgā valsts Eiropā un viena no nedaudzajām pasaulē, kas turpina paļauties uz zālēm un ārstēšanas shēmām, kas radītas pirms 15-20 gadiem. Ceturtkārt, nepieciešamas mērķtiecīgas un no kopējās ilgtermiņa programmas izrietošas sociālas kampaņas, kas vēlreiz atgādina, ka vēzi, tāpat kā sirds un asinsvadu slimības, lielā mērā veicina mūsu neveselīgais dzīvesveids, ka to koriģējot un veselīgi dzīvojot mēs varētu lielā mērā samazināt risku saslimt ar tām.

Šobrīd Slimību profilakses un kontroles centrs ir uzsācis darbu pie Pretvēža gada darba grupas izveides. Pēc asociācijas domām, svarīgi, ka šajā grupā tiek iekļauti pēc iespējas vairāk onkoloģijas jomas ekspertu – ar onkoloģiju saistītās profesionālās asociācijas, vadošās slimnīcas un pacientu biedrības. Turklāt tās darbs ir jāuzsāk pēc iespējas drīzāk, ņemot vērā, cik maz laiks atlicis līdz 2015. gadam.

Saslimstība ar onkoloģijas slimībām joprojām Latvijā saglabājas ļoti augsta un tas ir otrs galvenais mirstības cēlonis valstī. Saskaņā ar Slimības profilakses un kontroles centra statistikas datiem, pēdējo desmit gadu laikā saslimstības rādītāji Latvijā ar onkoloģiskām slimībām ir pieauguši par 39%. Ja 2004.gadā uzskaitē bija 53,6 tūkstoši pacientu, tad pērn to skaits jau sasniedza 74,6 tūkstošus pacientu. Atšķirībā no citām valstīm, Latvijā ir daudz lielāks vēlīnajās stadijās atklāto ļaundabīgo audzēju īpatsvars, kā rezultātā ir arī augstāka mirstība.

Asociācija norāda, ka pēdējo gadu laikā situācija onkoloģijas jomā nav uzlabojusies, bet, tieši pretēji, turpina pasliktināties, kas tikai vēlreiz norāda uz nepieciešamību Veselības ministrijai un veselības aprūpes politikas veidotājiem Latvijā atsākt diskusijas ar onkoloģijas speciālistiem, meklējot efektīvākus risinājumus cīņai ar slimību. Pateicoties mūsdienīgām diagnostikas metodēm un efektīvām ārstniecības iespējām, pasaulē vēzi vairs neuztver kā smagu, neārstējamu slimību, bet gan vairāk kā hronisku slimību.

LETA

Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Dr.med. Jānis Eglīti. Foto: LETA