Kā sagatavoties apetītes zudumam pēc ķīmijterapijas

28.03.2019

Lasītājs jautā: “Pēc vēža operācijas man priekšā ķīmijterapija. Lasīju, ka pēc tās zūd apetīte. Vai iespējams tam kaut kā jau laikus sagatavoties? Kas būtu jādara? Vairāk jāēd pirms terapijas?”

“Nav tā, ka visiem un vienmēr pēc ķīmijterapijas obligāti zūd apetīte. Pirms terapijas sākšanas nav zināms, vai un tieši kādas terapijas blaknes attīstīsies. Daudziem pacientiem neattīstās neviena vai ir tikai dažas blaknes, kas ietekmē uztura uzņemšanu,” teic P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas diētas ārste, RSU Sporta un uztura katedras docente Laila Meija. Šīs blaknes var būt vemšana, nelabums, caureja, sausa mute vai jēlums mutes dobumā un rīklē, garšas sajūtas izmaiņas. Daudziem pacientiem šie simptomi ir vieglā formā, un tos var novērst, mainot diētu vai papildus lietojot medikamentus blakņu samazināšanai. Lielākā daļa izzūd pēc terapijas beigām.

Pirms terapijas svarīgi novērtēt esošo uzturu – vai tas atbilst pilnvērtīga veselīga uztura principiem.

Respektīvi, vai organisms saņem visas nepieciešamās uzturvielas, vai nav uzturvielu deficīta. Lai to izdarītu, Laila Meija iesaka jautājuma autoram vērsties pie uztura speciālista. Vēl ieteicams apmeklēt zobārstu, lai pirms terapijas mutes dobums būtu vesels. Ieteicams ēst veselīgu, olbaltumvielām bagātu ēdienu.

Par uzturu onkoloģijas pacientiem sīkāk var uzzināt grāmatā Uztura ieteikumi onkoloģijas pacientiem ārstēšanas laikā (autores: Laila Meija, Daiga Šantare un Evija Kreislere). Elektroniskā formātā grāmata pieejama interneta vietnē: www.onko.lv, sadaļā Jaunumi.

LA.lv