Vecākas aptaujas

Jaunās zāles pret vēzi, HIV, čūlu u.c. slimībām glābj dzīvības un ietaupa miljonus

19.09.2017

Pēdējo desmit gadu laikā pasaulē ir apstiprināti 293 jauni medikamenti, kas cilvēkiem ar smagām slimībām paver jaunas iespējas dzīvot ilgāk, labāk un veselīgāk. No vairāk nekā 7000 zālēm, kas patlaban ir izstrādes stadijā, vislielākie pūliņi atrast jaunus ārstniecības līdzekļus notiek onkoloģijas jomā, kur dažādās attīstības stadijās cīņai ar vēzi top vairāk nekā 1900 zāļu. Kāds ir jauno zāļu sniegtais ieguvums plašākai sabiedrība, kā inovācijas farmācijas nozarē pēdējā desmitgadēs ir mainījušas ierasto skatījumu uz cilvēka veselību, un kādas tendences šajā jomā vērojamas Latvijā?

Vēzis kļūst ārstējams

Inovatīvu zāļu ieviešana sabiedrībai sniedz daudz ieguvumu. Pirmkārt, jaunās zāles ievērojami uzlabo cilvēku fizisko un garīgo labklājību, palielina dzīvildzi. Otrkārt, būtiski samazinās izmaksas, kas saistītas ar ārstēšanos slimnīcā, vizītēm pie ģimenes ārsta u.c.
Piemēram, vēzi, vienu no 20.gadsimta postošākajām un biedējošākajām slimībām, jaunās zāles pēdējā desmitgadē padarījušas par ārstējamu saslimšanu ar labu ārstēšanas prognozi. Kopējā mirstība no vēža pasaulē ir samazinājusies uz pusi. Pat metastātisku vēzi, kas izplatījies citos orgānos vai attālos limfmezglos, jaunās zāles ļauj uzlūkot kā ilgstošu hronisku slimību, ar kuru kvalitatīvi un pilnvērtīgi var nodzīvot nevis pāris mēnešus, kā agrāk, bet pat vairākus gadus. Vēzi šodien var ārstēt efektīvāk, ātrāk un vieglāk, pagarinot ne tikai dzīves ilgumu, bet arī dzīves kvalitāti. Piemēram, atklājot agrīni, tādai ļaundabīgai slimībai kā leikēmija jeb balto asins šūnu vēzis remisiju jeb bezslimības periodu var panākt, lietojot zāles vien reizi dienā.

Arī augstu holesterīna līmeni un citas sirds un asinsvadu slimības, kam pagājušā gadsimta 70.gados bija nepieciešama intensīva, sarežģīta ārstēšana, šodien var ārstēt, ikdienā vienkārši lietojot ārsta izrakstītās zāles. ASV veiktie aprēķini liecina, ka ikviens dolārs, kas tiek ieguldīts jaunās zālēs augsta asinsspiediena ārstēšanai, ietaupa 10,1 dolāru par ārstēšanas izmaksām, kas ir būtisks ieguvums.

Mirstība no AIDS uz pusi mazāka

Arī 20.gadsimta “mēris” – cilvēka imūndeficīta vīruss jeb HIV, pateicoties jaunajām zālēm, no nāvējošas infekcijas ierindojusies pie hronisku kontrolējamām slimībām. Zāļu ražotāji pēdējos gados izstrādājuši vairāk nekā 35 pretvīrusa zāles HIV / AIDS ārstēšanai, kas ļauj ievērojami kontrolēt epidēmijas apmērus.

Tā rezultātā ar AIDS saistīto nāves gadījumu skaits pasaulē samazinājies vairāk nekā uz pusi: no 2,5 miljoniem 2005.gadā līdz 1,1 miljonam 2015.gadā. Savukārt mirstību no HIV/AIDS komplikācijām Eiropā pēdējo desmit gadu laikā izdevies samazināt četras reizes. Šos panākumus lielā mērā nodrošinājusi jaunā antiretrovirālā terapija. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, uzsākot ārstēšanu agrīni, savlaicīgi, būtiski mazinās ne tikai HIV izplatība, bet arī risks inficētajiem saslimt ar citām HIV pavadošām slimībām kā tuberkulozi, sēnīšu infekcijām, vēzi, diabētu u.c.

Jaunas antibiotikas ārstē efektīvāk un lētāk

Kopš 1928.gada zinātnieki ir atklājuši un attīstījuši 19 antibiotiku veidus, kas nogalina mikrobus un ļauj daudz vieglāk uzveikt grūti ārstējamas slimības. Piemēram, pirms tika radītas antibiotikas kuņģa čūlas ārstēšanai, slimajam cilvēkam bija jāveic plaša operācija, kam sekoja ilgstoša aprūpe. ASV izrēķinājusi, ka kopumā tam tika iztērēti aptuveni 17 000 ASV dolāru un vairāk nekā 300 ārstēšanas dienu jeb teju gads. Jaunās antibiotikas samazinājušas čūlas ārstēšanas izmaksas līdz 1000 ASV dolāriem – tātad 17 reizes! Turklāt pacientiem ir labāka dzīves kvalitāte, ārstēšana ir saudzīgāka un drošāka, nekā veicot operāciju. Patlaban pasaulē top 34 jauni antibakteriāli savienojumi, no tiem 15 ir vakcīnas, bet 19 – dažādas molekulas.

Vakcinācija aptur epidēmijas

Viena no efektīvākajām mūsdienu iespējām un tehnoloģijām cīņā pret infekcijas slimībām ir vakcinācija, kas ik gadu pasaulē glābj vairāk nekā 2,5 miljonu bērnu dzīvības. Piemēram, zāles un vakcīnas pret malāriju laikā no 2011.gada līdz 2015.gadam glābušas 1,14 miljonus Āfrikas bērnu. Savukārt laikā no 2000.gada līdz 2014.gadam imunizācijas kampaņas nāves gadījumu skaitu no masalām Āfrikā palīdzēja samazināt par 79%.

Līdztekus agrāk radītajām tradicionālajām vakcīnām pēdējās desmitgadēs ieviestas vairākas jaunas efektīvas vakcīnas, piemēram, pret pneimokoku infekciju un rotavīrusu jeb vēdera vīrusu, kas ir divi lielākie bērnu nāves izraisītāji pasaulē, īpaši jaunattīstības valstīs, kā arī vakcīna pret dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu. ASV laikā no 2007.gada līdz 2011.gadam rotavīrusu vakcinācijas novērsusi vairāk nekā 176 000 gadījumus, kad bērni ievietoti slimnīcā, novērsti 242 000 neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumi un 1,1 miljons vizīšu pie ģimenes ārstiem, kopā ietaupot 924 miljonus ASV dolāru. Aprēķināts, ka ikviens dolārs, kas tiek iztērēts bērnu vakcinēšanai ASV, ietaupa 10,2 dolārus par slimību ārstēšanu.

Savukārt pētījums Francijā atklāj, ka pneimokoku vakcīnas ieviešana būtiski samazinājusi antibiotiku lietošanu. Tas savukārt ir svarīgi, lai ierobežotu citu sabiedrības veselības globālo draudu – mikrobu nejutību pret antibiotikām, kas apgrūtina daudzu infekcijas slimību ārstēšanu. Arī gripas vakcīna ne tikai pasargā pret pašu gripu, bet mazina arī hronisku slimību riskus. Piemēram, insulta risks pēc elpošanas ceļu slimībām, vakcinējoties pret gripu, samazinās par 24%, sirdslēkmes risks – par 50%, bet diabēta pacientu mirstība – par 28%.
Jāpiebilst, ka vakcīnas pret rotavīrusu, pneimokoku un cilvēka papilomas vīrusu Latvijā ir iekļautas valsts vakcinācijas kalendārā un bērniem tās tiek nodrošinātas bez maksas. Arī Latvijā vakcinācijas rezultātā ar rotavīrusu slimo mazāk: 2016.gada tika reģistrēti 1003 gadījumi, kas ir uz pusi mazāk nekā laikā no 2012.-2016.gadam, kad vidēji ik gadu tika reģistrēti 2153 gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Latvija pēdējā vietā Eiropā

Diemžēl ne visās valstīs iedzīvotājiem minētos zāļu ražotāju un farmācijas jomas sasniegumus ir iespējams izmantot, jo valsts veselības budžets un līdzekļi zāļu kompensācijai, tostarp arī Latvijā, paredz tikai minimālo vajadzību segšanu un reti ir pieejamas jaunākās un efektīvākās zāles. Jāuzsver, ka Latvijā nodrošinājums un jaunākās paaudzes medikamentu pieejamība kompensācijas sistēmas ietvaros ir katastrofāli zema. Eiropas Zāļu asociācijas (EFPIA) apkopojums liecina, ka no 112 Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētajam jaunajām zālēm Latvijā tiek kompensētas tikai 9 (Lietuvā – 30, Igaunijā – 19). Realitātē Latvija jauno kompensējamo medikamentu pieejamības ziņā ir pēdējā vietā Eiropā un faktiski tuvinās trešās pasaules valstu līmenim, kaut gan Latvija ir ne tikai ES dalībvalsts, bet arī pievienojusies ekonomiski attīstīto un turīgo valstu saimei – OECD.

Zāļu ražotāji palīdz tiem, kas nevar atļauties

Nabadzība un lielā nevienlīdzība ienākumu ziņā nozīmē to, ka daudziem cilvēkiem nav pieejami arī paši vienkāršākie veselības aprūpes pakalpojumi un ārstniecības līdzekļi. Taču zāļu ražotāji, izmantojot dažādas iespējas, tajā skaitā elastīgākus sadarbības mehānismus ar valsti, ziedošanas, līdzjūtības un klīnisko pētījumu programmas, uzlabo zāļu pieejamību un palīdz saņemt jaunos medikamentus pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. Piemēram, ar pētniecību saistītie lielie zāļu pētniecības, izstrādes un ražošanas uzņēmumi laikā no 2011.gada līdz 2020.gadam ir apņēmušies ziedot 14 miljardus ASV dolāru ārstēšanas programmām, kas būtiski mainīs slimo cilvēku dzīvi, paverot viņiem jaunas ārstēšanās iespējas. Arī Latvijā pārstāvētie starptautiskie farmācijas uzņēmumi ik gadu iegulda vairākus miljonus eiro, lai uzlabotu pieejamību mūsdienīgākai terapijai, medicīnas personāla izglītošanai un pacientu atbalstam.

Avots: THE PHARMACEUTICAL INDUSTRY AND GLOBAL HEALTH, FACTS AND FIGURES 2017

atpakaļ