Vecākas aptaujas

Izvēlies un saņem medicīnisko aprūpi visā Eiropā!

24.04.2014

, kad Eiropas Savienības (ES) valstu robežas ir brīvi atvērtas to iedzīvotājiem, mēs gluži ikdienišķi dodamies iepirkties uz Igauniju, veicam darījumus Lietuvā un ceļojam, piemēram, uz Zviedriju vai Itāliju.

 

No 2013. gada 25. oktobra, kad stājās spēkā Eiropas Parlamentā (EP) apstiprinātā Pārrobežu direktīva par ES pilsoņu tiesībām veselības aprūpes jomā, mums ir iespēja saņemt izdevumu atlīdzību par citās ES valstīs, kā arī Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā un Šveicē veiktajiem ārstniecības pakalpojumiem un iegādātajiem medikamentiem.

 

Ārstniecības pakalpojumu saņemšana

 

Līdz šim dodoties uz tuvākām vai tālākām ES kaimiņvalstīm ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), varējām būt droši, ka saņemsim bezmaksas neatliekamo medicīnisko palīdzību. Šobrīd varam saņemt arī atlīdzību par cituviet Eiropā veiktiem plānveida veselības aprūpes pasākumiem, piemēram, gūžas, kataraktas vai sirds operāciju. Atlīdzības apjoms ir atbilstošs Latvijas veselības aprūpes pakalpojumu tarifiem, tātad atlīdzinājuma summa nepārsniegs ārstēšanās izmaksas, kādas tās ir Latvijā.

 

Uzzini par veselības aprūpes pakalpojumiem, kas tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem, Veselības ministrijas Nacionālās veselības dienestā (NVD) vai tuvākajā veselības aprūpes iestādē!

 

Iespējams, daudz drošāk jūtamies un priekšroku dodam ārstēties savā valstī, tomēr pastāv daudzi objektīvi iemesli, lai ārstniecības pakalpojumus saņemtu arī cituviet – dzīvesvieta atrodas tuvāk slimnīcai kaimiņvalstī, ārstēšanu vēlamies saņemt valstī, kur šobrīd dzīvo tuvinieki u.tml.

 

NVD pārstāve Evija Štālberga norāda uz otru, ļoti būtisku EP pieņemtās Pārrobežu direktīvas iedibinātu priekšrocību veselības aprūpes saņemšanai – tā dod pacientam tiesības un iespēju izvēlēties plānveida pakalpojuma sniedzēju citā ES dalībvalstī, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē.

 

E.Štālberga gan atgādina, ka atsevišķos gadījumos, lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumu ārvalstīs, jāsaņem iepriekšēja atļauja no NVD.

 

Atļauja it īpaši vajadzīga, ja ārstēšanas laikā jānakšņo slimnīcā vai ir nepieciešama ļoti specializēta un dārga veselības aprūpe.

 

Atļauju iespējams saņemt mēneša laikā; ja nepieciešama papildus informācija vai ir citi neparedzēti apstākļi – atļauju sniedz četru mēnešu laikā.

 

Iepriekšējo atļauju NVD sniedz šādu plānveida veselības aprūpes pakalpojumiem:

  • lielo locītavu endoprotezēšanai stacionārā;
  • kardioķirurģiskajai ārstēšana stacionārā;
  • medicīniskajai rehabilitācijai stacionārā;
  • ķirurģiskajiem pakalpojumiem oftalmoloģijā (piemēram, kataraktas, glaukomas operāciju veikšanai);
  • medicīniskajai apaugļošanai.

 

Citu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai atļaujas nav nepieciešamas, atliek doties uz izvēlēto medicīnas aprūpes iestādi. Lai saņemtu izdevumu atmaksu par veiktu medicīnisku procedūru vai medikamentiem, kas sākotnēji segti no personīgajiem līdzekļiem, NVD jāiesniedz iesniegums, maksājumus apliecinoši dokumenti, kā arī citi veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēja izsniegti dokumenti par sniegto pakalpojumu.

 

Pagaidām gan pieprasījums pēc pārrobežu veselības aprūpes nav liels, vien aptuveni 1% no ES izdevumiem veselības aprūpes jomā.

 

Medikamentu iegāde

 

EP apstiprinātie tiesību akti veselības aprūpes jomā paredz arī vieglāku recepšu zāļu un medicīnisko ierīču iegādi ES dalībvalstīs, kā arī Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā un Šveicē.

 

Līdz ar to tagad Latvijā strādājoša ārsta recepte ir derīga visās ES valstīs un mums ir tiesības iegādāties izrakstītās zāles, ja vien tās attiecīgajā valstī ir atļauts tirgot un tās ir pieejamas.

 

Jāņem vērā, ka pirms plānojam medikamentu iegādi ārpus Latvijas, par to jābrīdina ārsts. Savukārt ārstam līdz šī gada 1. jūlijam, kad tiks uzsākta pakāpeniska jaunu recepšu veidlapu izplatīšana, receptē jānorāda papildus informācija – pacienta dzimšanas datums, ārsta vai ārstējošās iestādes rekvizīti, kā arī jāpievērš uzmanība precīziem zāļu nosaukumiem.

 

Tāpat ES dalībvalstīs mums ir iespēja iegādāties Latvijā kompensējamos medikamentus un par šiem medikamentiem saņemt izdevumu apmaksu tādā apmērā, kā tie tiek kompensēti Latvijā.

 

Viegli uzzināt – kontaktpunktā!

 

Lai saņemtu informāciju par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību citās ES valstīs, to kvalitāti un drošumu, katrā ES dalībvalstī, tostarp Latvijā ir izveidots kontaktpunkts. Latvijā šis kontaktpunkts darbojas NVD paspārnē.

 

Plašāka informācija par veselības aprūpes pakalpojumu iepriekšējo atļauju saņemšanas, izdevumu atmaksas kārtību un recepšu izmantošanu citās ES valstīs pieejama NVD tīmekļa vietnē.

 

Sazināties ar Kontaktpunktu var:

  • telefoniski pa bezmaksas tālruni 80001234 (darba dienās plkst. 8.30 – 17.00);
  • pa e-pastu: nvd@vmnvd.gov.lv.


 

Uzziņai par EVAK

Ja plāno doties ceļojumā, neaizmirsti saņemt EVAK karti, kas apliecina tavas tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi ES dalībvalstīs tādā pašā apjomā, kādā tā ir nodrošināta Latvijā.

 

Aizpildi EVAK pieteikuma veidlapu, ko vari lejupielādēt NVD mājas lapā. EVAK karti saņem bez maksas, un tā būs derīga trīs gadus. 

 

Saņem EVAK karti:

  • klātienē – dodies uz kādu no NVD teritoriālajām nodaļām, uzrādi personu apliecinošu dokumentu, iesniedz pieteikuma veidlapu, ko vari saņemt un aizpildīt turpat uz vietas. Karti varēsi saņemt jau uzreiz pēc parakstītā pieteikuma iesniegšanas.
  • nosūtot pieteikumu pa pastu – aizpildi un paraksti pieteikumu, kura 7.punktā norādi precīzu adrese, pieteikumu sūti uz kādu no NVD teritoriālajām nodaļām. Pēc pieteikuma saņemšanas, EVAK karti tev nosūtīs ierakstītā vēstulē uz pasta nodaļu atbilstoši pieteikumā norādītajai adresei.
  • nosūtot pieteikumu elektroniski – aizpildi pieteikumu un paraksti to ar drošu elektronisko parakstu, sūti pieteikumu uz e-pastu nvd@vmnvd.gov.lv. Pēc pieteikuma saņemšanas, EVAK karti tev nosūtīs ierakstītā vēstulē uz pasta nodaļu atbilstoši pieteikumā norādītajai adresei.
     

Izmanto EVAK viedtālruņa aplikāciju „European Health Insurance Card" un noskaidro informāciju par EVAK un tās saņemšanas iespējām, neatliekamās medicīniskās palīdzības tālruņu numuriem un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību citās Eiropas valstīs, kā arī informāciju par kartes atjaunošanu, ja EVAK ir nozaudēta.

atpakaļ