Vecākas aptaujas

Bērniem ir lielas iespējas izārstēt vēzi

27.05.2014

Latvijā onkoloģiskās slimības ik gadu diagnosticē aptuveni pussimtam bērnu. Vairākumā gadījumu saslimšanas cēlonis nav zināms.

 

Onkoloģisko slimību izpausmes bērniem un pieaugušajiem atšķiras – to daba ir citāda, paņemtie paraugi mikroskopā izskatās atšķirīgi, un šīs slimības ārstēšanai padodas citādi. Bērniem audzējs var izveidoties jebkur – asinīs, limfmezglos, smadzenēs, nierēs… Vēža šūnas aug, no organisma izsūknējot arvien vairāk barības vielu, atņemot spēkus, novājinot organisma aizsargspējas, iznīcinot orgānus un kaulus. Slimību pavada matu izkrišana, straujš svara zudums vai pieaugums, ko diemžēl bērns nevar kontrolēt.

 

Reizē ar mazo pacientu cieš visa ģimene, jo bērna emocionālajā pasaulē ielaužas neizpratne, nedrošība, bailes un pat agresija. Vecākiem zūd ierastā ikdiena, bērnam – iespēja būt kopā ar vienaudžiem, apmeklēt bērnudārzu vai skolu. Ārstē­šanas process ir ilgstošs un smags. Bērniem, kuru slimība ārstēšanai nepadodas viegli, dažreiz ārzemēs veic kaula smadzeņu transplantāciju. Pēc tās pacienti turpina aprūpi un ārstēšanu Latvijas speciālistu uzraudzībā.

 

Diemžēl cīņā ar vēzi ne vienmēr izdodas uzvarēt, un tad bērna un ģimenes aprūpi pārņem paliatīvais dienests. Tas sniedz atbalstu dzīves grūtākajos periodos, cenšoties piepildīt bērnu sapņus un sniedzot atbalstu vecākiem.

 

Taču uzvaru ir vairāk nekā zaudējumu. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā no akūtas limfo­blastu leikēmijas un limfomas izārstēto pacientu skaits tuvojas pasaules labāko klīniku rādītājiem – 80% un pat 95%, jo Latvijā ir pieredzējuši ārsti un medicīnas māsas, ir pieejamas mūsdienīgas ārstēšanas metodes. Hematoonkoloģisko pacientu ārstēšanas un aprūpes rekomendācijas tagad ietver ne vien medikamentus, procedūras un psihoemocionālo atbalstu, bet arī noteiktus apstākļus – gaisa apmaiņas un filtrācijas noteikumus, lai maksimāli uzlabotu ārstēšanās rezultātu. Bērnu vecāki kļūst par aktīviem šā procesa dalībniekiem.

 

Bērnu slimību klīnikas vadītāja profesore Dace Gardovska stāsta, ka daudzi slimnīcā kādreiz izārstēti pacienti jau ir pieauguši cilvēki un pilnvērtīgi atgriezušies sabiedrībā, nodibinājuši ģimenes, dažiem ir piedzimuši veseli bērniņi.

 

 

, la.lv

Foto: LETA

atpakaļ