Vecākas aptaujas

Ārvalstu ražotāji mudina onkoloģijā ieviest uz rezultātu balstītu aprūpes modeli

03.06.2019

Latvijai jāseko attīstīto valstu praksei un onkoloģijas jomā jāievieš uz rezultātu balstīts aprūpes modelis, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics.

Viņš norādīja, kas tas ļautu daudz efektīvāk izmantot ierobežoto valsts finansējumu vēža ārstēšanai, jo maksāts tiktu nevis par ārstēšanas kvantitāti, kā patlaban, bet gan kvalitāti.

SIFFA izpilddirektors sacīja, ka viens no būtiskiem ieguvumiem, veicot šādas sistēmiskas izmaiņas un par mērķi veselības aprūpē izvirzot sasniegto rezultātu, ir iespēja samazināt augsto novēršamās mirstības gadījumu skaitu.

Pēc Eiropas Savienības (ES) statistikas departamenta "Eurostat" datiem, Latvijā ir viens no augstākajiem mirstības no onkoloģiskām saslimšanām rādītājiem ES jeb aptuveni 330 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Viņš norādīja, ka onkoloģijas nozare visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, rada aizvien lielāku spiedienu uz valstu budžetiem. "Sabiedrībai novecojot, sagaidāms, ka vēža izplatība turpinās pieaugt. Arī zāļu ražotāju izmaksas saistībā ar jaunu terapiju radīšanu strauji aug. Līdz ar to ikvienai valstij, arī Latvijai, ir jāmeklē jauna pieeja veselības aprūpes apmaksai, kas ļautu šīs izmaksas samazināt, vienlaikus ieviešot jaunākās un līdz ar to efektīvākās terapijas," uzskata Bolēvics.

Viņš ir atzīmēja, ka, ieviešot onkoloģijā uz rezultātu balstītu aprūpi, kā to jau izdarījušas daudzas pasaules valstis, galvenais princips ir ārstēšanas rezultātu saistīt ar pakalpojuma cenu, proti, valsts maksā par tādām ārstēšanas metodēm un zālēm, kas rada maksimālu vērtību.

Bolēvics sacīja, ka par to, kā šo apmaksas principu iedzīvināt Latvijā, tika spriests arī nesenajā Latvijas Ārstu biedrības un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas organizētā starpdisciplinārā konferencē "Personalizētās onkoloģiskās aprūpes iespējas Latvijā un informācijas tehnoloģiju nozīme tās uzlabošanā".  

Kā norādīja Bolēvics, straujā zinātnes un medicīnas attīstība vēža ārstēšanā arvien plašāk ļauj piedāvāt unikālas augstas precizitātes terapijas kā mērķterapiju, kas katram pacientam ļauj piemērot individuālu ārstēšanu, balstoties uz specifisku gēnu mutācijas analīzi. Tomēr šo terapiju nevar izmantot pēc principa "vienas zāles der visiem", piebilda organizācijas izpilddirektors.

Pēc viņa teiktā, lai šīs jaunās zāles efektīvi un pareizi izmantotu, attīstīto valstu prakse ir izstrādāt detalizētas vadlīnijas onkoloģisko pacientu ārstēšanai katrai vēža lokācijai vai pielāgot starptautiskās vadlīnijas, kas nodrošina pareizu ārstniecības procesa vadību.

Bolēvics skaidroja, ka, piemēram, Lielbritānijā plaušu vēža ārstēšanas procesā ārstiem darbu atvieglo 57 rekomendācijas, tostarp 48 vadlīnijas, trīs ieteikumi lēmumu pieņemšanai, kvalitātes standarti un ceļa kartes. Tikmēr Latvijā, kā sacīja Bolēvics, plaušu vēža ārstēšanai Nacionālā veselības dienesta medicīnisko tehnoloģiju datu bāzē nav reģistrēta neviena klīniskā vadlīnija vai ceļa karte, kā arī nav apstiprināta neviena ārstēšanā izmantojamā medicīnas tehnoloģija.

SIFFA izpilddirektors uzskata - lai panāktu tiešām efektīvu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu onkoloģijā, būtiski sakārtot ārstēšanas procesa vadību visos posmos, kas ļaus vairāk naudas atvēlēt arī inovatīvajiem vēža medikamentiem.

Kā sacīja Bolēvics, Latvijā inovatīvo zāļu pieejamība, tostarp arī onkoloģijas jomā, joprojām ir viena no sliktākajām ES.

Kā ziņots, saskaņā ar SIFFA apkopoto informāciju Lietuvā jaunākās paaudzes valsts kompensējamie medikamenti pieejami 61 vēža diagnozes ārstēšanai, Igaunijā šādi medikamenti pieejami 52 diagnozēm, bet Latvijā - tikai 29.

Visvairāk jaunākās paaudzes kompensējamo medikamentu Baltijas valstīs pieejami plaušu un bronhu vēža ārstēšanai. Igaunijā valsts kompensē astoņus, bet Lietuvā septiņus jaunākās paaudzes medikamentus šī vēža ārstēšanai, kamēr Latvijā tiek kompensēti tikai divi plaušu un bronhu vēža ārstēšanai nepieciešami medikamenti.

Krūts vēža ārstēšanai Lietuvā un Igaunijā tiek kompensētas četras zāles, bet Latvijā šīs lokācijas vēzim tiek kompensēti divi medikamenti.

SIFFA informācija liecina, ka ir vēža lokācijas, kurām Latvijā nav neviena jaunākās paaudzes kompensējamā medikamenta, savukārt ir Lietuvā un Igaunijā. Piemēram, Igaunijā un Lietuvā tiek kompensēti šādi medikamenti vairogdziedzera un aknu vēža, kā arī kaulu metastāzes ļaundabīga audzēja ārstēšanai, kamēr Latvijā šādu medikamentu kompensējamo zāļu sarakstā nav.

Latvijā kopumā ir zemāka inovatīvo zaļu pieejamība nekā pārējās abās Baltijas valstīs. Šī gada martā Lietuvā valsts apmaksāja inovatīvos medikamentus 88 diagnozēm, Igaunijā - 86, bet Latvijā - tikai 53 diagnozēm.

atpakaļ