Vecākas aptaujas

Ārvalstu investori mudina ieguldīt Latvijas darbaspēka veselībā

02.06.2014

Slikts vispārējais iedzīvotāju veselības stāvoklis, kā arī sarežģītā un nevienlīdzīgā veselības aprūpes pieejamība arvien vairāk ierobežo Latvijas izaugsmi un konkurētspēju, uzsver Ārvalstu investoru padome Latvijā (ĀIPL), mudinot valsti šajās jomās veikt pārdomātus ieguldījumus.

 

ĀIPL iepazīstināja valdību ar pozīcijas ziņojumu par Latvijas veselības aprūpes sistēmas attīstību. Tajā norādīts, ka darbaspēka kvalitāte ir viens no nozīmīgākajiem priekšnoteikumiem, ko investori izvērtē, apsverot darbības sākšanu kādā konkrētā vietā, un Latvijā šajā jomā ir virkne problēmu.

 

Darba kavējumi slimības dēļ un pirmreizējās invaliditātes izplatība un dinamika rada būtiskus izdevumus uzņēmumiem un Latvijas ekonomikai kopumā, teikts ziņojumā. 2012.gadā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra ziņoja par astoņiem miljoniem reģistrētu slimības dienu. "Tas pamatoti satrauc investorus un iespējamos darba devējus, kas apsver darbību Latvijā," norāda ārvalstu investori.

 

ĀIPL uzsver, ka līdzšinējās veselības aprūpes nozares reformas nav nodrošinājušas vērā ņemamus Latvijas iedzīvotāju - gan pašreizējo, gan nākotnes darba ņēmēju - veselības rādītāju uzlabojumus. "Reformu panākumu atslēga būtu ne tikai politiskā griba, bet arī vērā ņemami, vienmērīgi un ilgstoši ieguldījumi. Izlēmīgai rīcībai, kuras pamatā var būt grūti pieņemami lēmumi, ir izšķiroša nozīme," norāda investori.

 

Veselības aprūpes jomā viņi snieguši Latvijai četras rekomendācijas.

 

Pirmkārt, viņi mudina īstenot skaidru un pārredzamu ilgtermiņa stratēģiju un rīcības plānu veselības aizsardzības sistēmas attīstībai.

 

Ieteikumu šī mērķa sasniegšanai ir daudz, piemēram, valsts, pašvaldības un privāto veselības aprūpes dienestu izvietošana atbilstīgi ekonomiskiem un demogrāfiskiem apsvērumiem, skaidra valsts un privāti finansēto veselības aprūpes pakalpojumu nodalīšana, dažādu pakalpojumu sniedzēju materiāltehnisko un cilvēkresursu apvienošana, lai uzlabotu pakalpojumu pieejamību un kopējo veselības izdevumu efektivitāti.

 

Otrkārt, ārvalstu investori rekomendē turpināt reformas, lai palielinātu veiktspēju slimnīcu nozarē. Lai to izdarītu, ir jāpalielina veselības aprūpei piešķirtais valsts finansējums, vienlaikus ievērojumus ieguvumus esot iespējams panākt, arī lietprātīgāk pārvaldot pašreizējos ieguldījumus.

 

Būtu nepieciešams turpināt valsts slimnīcu konsolidēšanu un rast pašvaldību slimnīcu iekļaušanas iespējas, teikts ziņojumā.

 

Ietaupījumi būtu jāpanāk, apvienojot resursus un koplietojot kompetences un pakalpojumus, piemēram, "apvienojot" un koplietojot administratīvās funkcijas

 

Tāpat vajadzētu izveidot slimnīcu uzraudzības padomes, kas palīdzētu nodrošināt iestādes stratēģijas attīstību atbilstoši valsts veselības politikas dokumentos noteiktajiem mērķiem. Būtu jāturpina arī vadības kompetenču nošķiršana no klīniskajām kompetencēm un tās nostiprināšana slimnīcu pārvaldībā.

 

Investori arī mudina maksimāli palielināt ieguldījumu (tehnoloģijā un cilvēkos) ienesīgumu, piemēram, tuvinot ambulatoros un stacionāros pakalpojumus, lai izveidotu "uz pacientu vērstu" aprūpes modeli, kā arī ierobežojot tehnoloģiskās "bruņošanās sacensību", pieprasot pamatojumu par katru valsts ieguldījumu terciārajā aprūpē izmantojamos augsto tehnoloģiju resursos.

 

Treškārt, ĀIPL rekomendē nodrošināt reālu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un to kvalitātes standartu īstenošanu.

 

Tas jādara, pārskatot valsts garantēto veselības aprūpes pakalpojumu "grozu" un samazinot ar izmaksām saistītos šķēršļus būtisku pakalpojumu pieejamībai. Tāpat jāievieš visaptveroša veselības aprūpes kvalitātes un pacientu drošības garantēšanas sistēma.

 

Visbeidzot, ārvalstu investori aicina nodrošināt efektīvu starpnozaru sadarbību, lai uzlabotu pašreizējā un nākotnes darbaspēka veselību un produktivitāti. Būtu jāievēro pieeja "No vārdiem pie darbiem", lai īstenotu iedzīvotāju veselības uzlabošanu kā reālu valdības prioritāti, viņi norāda.

 

Veselības ministrija (VM) atbalsta ĀIPL redzējumu, ņemot vērā, ka tas saskan ar līdzšinējo ministrijas īstenoto politiku un plāniem ilgtermiņā, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

 

Kā norāda VM valsts sekretārs Rinalds Muciņš, "veselība un darbaspēja ir bagātība ne tikai katram cilvēkam individuāli, bet tas ir arī ekonomisks resurss, ko novērtē darba devēji un investori, tādēļ uz valsts līdzekļu ieguldījumu sabiedrības veselības stiprināšanā un veselības aprūpes pieejamībā jāraugās nevis kā uz izdevumiem, bet kā uz ilgtermiņa investīcijām valsts attīstībā".

 

Jau ziņots, ka šodien notiek valdības un ĀIPL tikšanās, kuras laikā spriež par investīciju vides uzlabošanu, aģentūra LETA uzzināja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.

 

Tikšanās laikā tiek pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar makroekonomiku un nodokļu politiku, investīciju drošību un aizsardzību, veselības aprūpi, kā arī intelektuālā īpašuma aizsardzību. Sanāksmes dalībnieki arī apspriež, kāds ir bijis progress pērn izvirzītajās prioritātēs.

 

LETA

Foto: LETA

atpakaļ