Vecākas aptaujas

Ārstniecības riska fonds mēdz kļūt par ienākumu gūšanas avotu

13.06.2019

Ārstniecības riska fonds mēdz kļūt par ienākumu gūšanas avotu, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā sacīja Veselības inspekcijas (VI) vadītājas vietniece veselības aprūpē Anita Slokenberga.

Viņa sacīja, ka atlīdzību no fonda par pacienta nāvi var saņemt piederīgie, un nereti esot situācijas, kad fonds tiek izmantots naudas gūšanas nolūkos.

Slokenberga uzskata, ka Ārstniecības riska fonds ir draudzīgs pacientiem, tomēr nepasargā ārstus. Esot gadījumi, kad pacients ievērojamu summu saņem Ārstniecības riska fonda, bet pēc tam arī vēršas tiesā, kur arī saņem kompensāciju. Turklāt, pēc VI pārstāves paustā, esot bijis pat gadījums, kad ārsts speciālists saņēmis zvanu, kurā cietušais pacients viņam paziņojis, ka ar iegūto naudu uzcēlis māju.

Deputāts Aldis Gobzems sēdē sacīja, ka nepieciešams pārdomāt esošās sistēmas efektivitāti un fonda uzturēšanas lietderību, proti, iespējams, Ārstniecības riska fonda pārziņā jāatstāj gadījumi, kad pacientiem jāizmaksā salīdzinoši nelielas summas, bet sarežģītos gadījumus automātiski jānodod tiesas kompetencē.

Arī Slokenberga piekrita, ka šāda pieeja varētu būt labāka, jo sarežģītajos gadījumos pacienti pēc tam, kad saņēmuši Ārstniecības riska fonda atlīdzību, vēršas arī tiesā.

Saeimas apakškomisijā Valsts kontrole (VK) prezentēja savus revīzijas secinājumus par Ārstniecības riska fondu, norādot uz dažādiem trūkumiem tā darbībā. Revīzijā secināts, ka Ārstniecības riska fonds, kas tika izveidots, lai pacienti varētu saņemt atlīdzību par ārstniecības procesā nodarīto kaitējumu, faktiski nepilda savu galveno uzdevumu, jo tas nedarbojas pacientu interesēs.

Slokenberga norādīja, ka patlaban notiek darbs, lai uzlabotu tiesisko regulējumu, un, tiklīdz inspekcija būs sagatavojusi savus priekšlikumus izmaiņām, tās tiks iesniegtas Veselības ministrijā.

Deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S) sēdē pauda savu sašutumu par VK revīzijā konstatēto, paužot nostāju, ka Veselības ministrija aizstāv "ārstu korporatīvās intereses", bet pacienti savas tiesības pret ārstiem var aizstāvēt tikai tiesās.

Uz šo apgalvojumu VI pārstāve norādīja, ka Ārstniecības riska fonds pacientiem ir draudzīgs un kompensācijas tiekot izmaksātas, turklāt pacientiem tiekot piedāvāts arī juridisks un cita veida atbalsts.

Tikmēr bijusī veselības ministre, Saeimas deputāte Anda Čakša (ZZS) uzsvēra, ka ārstniecībā, kā jebkurā citā jomā, ir kļūdas, jo kļūdās pilnīgi visi. Čakša sacīja, ka kļūdu ierobežošana ir veselības aprūpes sistēmas uzdevums, tomēr, ja tas nav izdevies, pacients var vērsties Ārstniecības riska fondā.

Deputāte uzskata, ka var kritizēt fonda līdzšinējo darbību, tomēr, viņasprāt, svarīgi runāt par nākotni un to, kā virzīties uz priekšu.

Arī apakškomisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs (S) norādīja, ka jebkurš ārsts kļūdās, turklāt ārsti pārdzīvojot, ja viņu kļūdu rezultātā cieš pacients. Orlovs solīja, ka nākamgad apakškomisija pie šī jautājuma atgriezīšoties.

atpakaļ